فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مخالفت جنبش مردمی لبنان با ترکیب سیاسی کابینه آینده

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، صبح روز چهارشنبه 4 دسامبر تعدادی از معابر در شمال این کشور بسته شده و شماری از معترضین با خودرو و کامیون اقدام به مسدود کردن بزرگراه المنیه کردند.

  این واکنش پس از درز داده شدن ترکیب دولت آینده لبنان بروز کرد كه جنبش مردمی ضمن رد این ترکیب، خواستار تحرک‌های تازه در عصر چهارشنبه شد.

  در این راستا یکی از گروه‌های جنبش مردمی، سه‌شنبه طی بیانیه‌ای، مخالفت خود را با هر دولتی که توسط این نظام به هدف بازتولید همان نوع حاکمیت «دشمن منافع مردم» از طریق همان ساز وکارهای سهمیه بندی سیاسی تشکیل شود، اعلام داشت.

  مخالفت با معاشقه با افکار عمومی

  این گروه در ادامه بیانیه بر مخالفت خویش با هرگونه دولتی تاکید کرد که مطابق برنامه اصلاحات ارائه شده از سوی نخست وزیر پیشین (سعد حریری ) تشکیل گردد چرا که این رویکرد، صرفا نشان دهنده ادامه روند شکست خورده اقتصادی و مالی است که کشور را به ورطه کنونی کشانده است.

  این گروه در ادامه ضمن مخالفت با آنچه که معاشقه با توده‌های به پاخاسته و تلاش برای رشوه‌دهی از طریق وعده‌دهی حضور «جنبش مردمی» در دولت آینده نامید، اعلام کرد: «ما در یک قیام انقلابی فرا منطقه‌ای و فرا فرقه‌ای هستیم که نمی‌تواند در دولتی حضور یابد که سوی هرم حاکمیت اداره می شود».

  این گروه خواهان برپایی تجمع‌های تازه در عصر روز چهارشنبه ساعت 6 بعد از ظهر در میدان‌های انقلاب و حرکت‌های معترضانه نمایشی شد. سه‌شنبه شب، ده‌ها معترض اقدام به بستن تقاطع برج الغزال به سمت پل رینگ در قلب بیروت کرده و مخالفت خود را با دولت آینده و حضور وزرای سیاسی (نه تکنوکرات) اعلام کردند.

  بر اساس گزارش‌ها، بعد از بروز زدوخوردهای شدید میان معترضان و نیروهای امنیتی، این نیروها مبادرت به متفرق کردن آنها کرده و جاده را باز کردند.

  در همین راستا، عناصر صلیب سرخ برای کمک به یکی از تظاهرکنندگان به پل رینگ رفته و ماموران امنیتی یکی از معترضان را که در مسدود کردن جاده نقش داشت، دستگیر کردند ولی براساس آخرین اخبار این معترض چند ساعت بعد آزاد شد.

  به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، معترضین شب گذشته جاده طرابلس - بیروت را نیز با لاستیک و موانع مسدود كردند. از سوی دیگر، شماری از معترضین پیشتر با تجمع در منطقه المناره در نزدیکی کلوپ ورزشی مقابل خانه مهندس سمیر الخطیب (نامزد نخست وزیری)، شعارهایی را در مخالفت با معرفی وی برای تشکیل کابینه جدید سر دادند.

  کابینه با 24 وزیر مشتمل بر 6 رجل سیاسی

  به گفته منابع نزدیک به کاخ بعبدا به «العربیه نت»، پیشرفتی در رایزنی‌ها برای تشکیل دولت دیده شده و مهندس سمیر خطیب در حال تماس برای کاستن از تفاوت موجود میان خواسته‌های نیروهای سیاسی است.

  این منابع می‌افزیند: «کابینه‌ای تکنو سیاسی مرکب از 18 تا 24 وزیر در دست تکوین است که چهار یا شش نفر از آنها وزرای دولت (بدون تصدی وزارت خانه‌ای معین ) خواهند بود و رایزنی‌های پارلمانی در روزهای پنجشنبه و جمعه آینده انجام خواهد شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران