پارلمان عراق استعفای عبدالمهدی و سرنوشت دولتش را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از آن که عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق جمعه 29 نوامبر 2019 اعلام کرد به منظور جلوگیری از سقوط کشور در گرداب خشونت و خونریزی‌ استعفای خود را تقدیم شورای نمایندگان این کشور می‌کند، منابع عراقی شنبه اعلام کردند شورای وزیران نیز نشستی فوق العاده را برای بررسی استعفای احتمالی عبدالمهدی از مقام نخست وزیری منعقد خواهد کرد.

از سویی پارلمان عراق جلسه‌ای فوق‌العاده را به منظور دادن رأی عدم اعتماد به عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور برگزار خواهد کرد.

دخالت فراکسیون «سائرون» وابسته به مقتدی صدر

در همین راستا فراکسیون «سائرون» مورد حمایت مقتدی صدر رهبر جریان صدری اعلام کرد که از محمد الحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق خواسته تا جلسه‌ای فوق العاده را برای قبول استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور برگزار کند.

فراکسیون سائرون همچنین خواستار «تشکیل دولتی ملی در عراق شد که رئیس و وزرای آن تکنوکرات‌های بی‌طرف غیر وابسته به نیروهای سیاسی بوده و از خارج تاثیرپذیر نباشند».

این موضع سائرون که بزرگترین فراکسیون در پارلمان است جمعه در یک کنفرانس خبری در بغداد و از سوی صادق السلیطی به همراه چند تن از دیگر اعضای این فراکسیون مطرح شد.

السلیطی افزود که « پیش از این فراکسیون‌های سیاسی خواستار استعفای دولت و اجرای انتخاباتی زودهنگام شدند اما گوش شنوایی پیدا نکردند که این منجر به کشته و مجروح شدن بسیاری در گرداب خشونت‌ها شده است».

تاکید عبدالمهدی بر جلوگیری از سقوط عراق در گرداب خشونت و خونریزی

شایان ذکر است عبدالمهدی جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به شرایط موجود و برخی ناتوانی‌ها در حل مشکلات، از پارلمان دعوت می‌کنم نسبت به گزینه‌های خود تجدیدنظر کند».

نخست‌وزیر عراق بر لزوم جلوگیری از خونریزی و عدم سوق دادن کشور به سوی خشونت تأکید کرد.

در بیانیه عادل عبدالمهدی آمده است: «من با دقت فراوان به سخنان مرجع عالی شیعیان در خطبه جمعه 29/11/2019 گوش دادم که در آن ذکر شده بود "با توجه به شرایط سختی که کشور تجربه کرده، ناتوانی آشکار مسئولان ذیربط در برخورد با تحولات دو ماه گذشته و به منظور حفظ حقوق مردم و منع خونریزی، از مجلس نمایندگان که حکومت کنونی برآمده از آن خواسته شد در این زمینه در گزینه‌های خود تجدیدنظر كرده و بر اساس منافع عراق عمل كند تا خون فرزندان ملت عراق حفظ شود و از روی آوردن کشور به گرداب خشونت، آشوب و ویرانی جلوگیری كند».

در این بیانیه همچنین آمده است: «در پاسخ به این دعوت از سوی مرجع عالی شیعیان عراق و برای تسهیل و تسریع در اجرای آن در اسرع وقت، نامه رسمی تقاضای استعفای خودم را از پست نخست‌وزیری را به مجلس نمایندگان ارائه می‌دهم تا فرصتی برای پارلمان جهت تجدید نظر در گزینه‌هایش به وجود آید».

عبدالمهدی افزود: «لازم به یادآوری است که همه می‌دانند، من پیشتر این گزینه را برای حفظ منافع مردم و کشور عراق به صورت علنی یا از طریق یادداشت‌های رسمی مطرح کرده بودم».

بیش از 400 کشته

بنا بر آمار ارائه شده از سوی منابع بیمارستانی و پلیس که توسط رویترز منتشر شده خشونت‌هایی که نیروهای امنیتی علیه معترضان اعمال کرده‌اند تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 400 تظاهرکننده عراقی شده است.

در گزارش مستند به آمار ارائه شده از سوی منابع بیمارستانی و پلیس تعداد کشته شدگان اعتراض‌های ضد حکومتی در عراق که از هفته‌ها پیش آغاز شده تاکنون دست‌کم بالغ بر 408 کشته بوده که اغلب آنها از تظاهرکنندگان بی‌گناه بوده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید