عزای عمومی در نجف و ذی‌قار؛ گسترش اعتراضات به استان الانبار در غرب عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در استان‌های نجف و ذی‌قار شنبه 30 نوامبر 2019 عزای عمومی جهت گرامی‌داشت یاد و خاطره کسانی که جان خود را طی دو روز گذشته در اعتراضات از دست داده‌اند، همچنان ادامه دارد.

در پی موج گسترده خشونت‌های خونین در دو استان جنوبی عراق دولت‌های محلی در نجف و ذی قار پیش‌تر روز جمعه 3 روز حداد عمومی اعلام کردند.

در درگیری‌های دو روز گذشته در شهرهای نجف مرکز استان نجف و الناصریه مرکز استان ذی‌قار که از روز پنج‌شنبه آغاز شده است تاکنون 70 تن به ضرب گلوله‌های جنگی نیروهای امنیتی و گروه‌های مسلح کشته شده و صدها تن دیگر زخمی شدند.

خشونت‌های دو روز گذشته از زمان آغاز اعتراضات مردمی در عراق در اوایل اکتبر گذشته تاکنون شدیدترین بوده است.

پس از درگیری میان تظاهرکنندگان و عشایر شامل خانواده‌های کشته شدگان با نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی و همچنین محاصره مرکز پلیس توسط معترضان از سویی و آتش زدن 2 خودرو شامگاه جمعه اما آرامش به اطراف خیابان بغداد در جنوب شهر الناصریه بازگشت.

این در حالی است که در پی توافق با عشایر و پیش از صدور فرمان بازگشت نیروهای امنیتی به مقرهایشان و ممنوعیت شلیک گلوله‌های جنگی به سوی معترضان اوضاع با میانجی‌گری عشایر و اجبار زیدان القریشی فرمانده پلیس ذی‌قار به استعفا به آرامش گرایید.

امتداد شعله اعتراضات به استان الانبار

افزون بر این تعدادی از فعالان عراقی در شبکه‌های اجتماعی به عصیان مدنی در روز یکشنبه فراخوان دادند. و در همین راستا پیش‌بینی می‌شود که فرخوان‌های معترضان به عصیان مدنی شامل استان‌های دیالی، صلاح‌الدین، الانبار، کرکوک، و نینوی شود که استان‌هایی اغلب سنی‌نشین هستند و پیش از دو سال گذشته شاهد عملیات‌های نظامی علیه گروه «داعش» بوده‌اند.

این استان‌ها تاکنون در جریان اعتراضات مردمی که دیگر استان‌های عراق همانند استان بغداد و استان‌های میانی و جنوب شاهدش بوده‌اند، مشارکت نکرده‌اند.

خشونت‌های بی پایان

شایان ذکر است که تقدیم استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در روز جمعه نیز مانع از شدت یافتن شعله‌های آتش خشم و اعتراضات مردمی در جنوب عراق نشده است و پس از آن نیز دست‌کم 21 تن از معترضان در جنوب این کشور و یک نفر معترض نیز در وسط بغداد پایتخت عراق کشته شده‌اند.

این در حالی است که تظاهرات از جمله تحصن هزاران تن از معترضان در میدان التحریر در پایتخت عراق همچنان ادامه دارد.

منابع بیمارستانی روز جمعه در گفتگو با رویترز تاکید کردند که نیروهای امنیتی با استفاده از گلوله‌های جنگی دست‌کم 21 تن از معترضان را هنگامی که تلاش می‌کردند مرکز پلیس شهر الناصریه را تصرف کنند، کشته‌اند.

در شهر نجف نیز افراد مسلح ناشناس اقدام به تیراندازی به سوی معترضان کردند و برای مدتی آنها را متفرق کردند.

شایان ذکر است که عراق از اوایل ماه اکتبر گذشته و همزمان با آغاز اعتراضات گسترده مردمی در بغداد و سایر استان‌های جنوبی این کشور شاهد بزرگترین چالش‌ها بوده که طی آن تظاهرکنندگان خواستار برکناری مسئولان سیاسی و مخالفت با هر گونه سهم‌خواهی سیاسی، مبارزه با فساد و بهبود اوضاع معیشتی در این کشور شدند.

از طرفی و بنا بر آماری که روز جمعه از سوی منابع بیمارستانی و پلیس ارائه شده خشونت‌هایی که نیروهای امنیتی علیه معترضان اعمال کرده‌اند تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 400 تظاهرکننده عراقی معترض شده است.

در گزارش مستند به آمار ارائه شده از سوی منابع بیمارستانی و پلیس تعداد کشته شدگان اعتراض‌های ضد حکومتی در عراق که از هفته‌ها پیش آغاز شده تاکنون دست‌کم بالغ بر 408 کشته بوده که اغلب آنها از تظاهرکنندگان بی‌گناه بوده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید