شورای عالی قضایی عراق: حمله کنندگان به معترضان به اشد مجازات محکوم خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای عالی قضایی عراق شنبه 30 نوامبر 2019 تاکید کرد که حمله کنندگان به معترضان در این کشور به اشد مجازات محکوم خواهند شد.

به گزارش العربیه این مرجع عالی قضایی در عراق از مجروحان و خانواده‌های کشته شدگان در دو استان نجف و ذی‌قار خواست تا شهادت‌های خود درباره «جنایت‌هایی» که طی تظاهرات در حق آنها اعمال شده را به اطلاع این شورا برسانند.

شورای عالی قضایی عراق در ادامه تاکید کرد که هر کسی که به تظاهرکنندگان مسالمت‌جو«تعرض» کند به اشد مجازات محکوم خواهد شد.

در درگیری‌های دو روز گذشته در شهرهای نجف مرکز استان نجف و الناصریه مرکز استان ذی‌قار که از روز پنج‌شنبه آغاز شده است تاکنون 70 تن به ضرب گلوله‌های جنگی نیروهای امنیتی و گروه‌های مسلح کشته شده و صدها تن دیگر زخمی شدند.

رسیدگی به جنایت‌ها با مرور زمان منتفی نخواهد شد

از سویی کمیساریای عالی حقوق بشر در عراق شنبه خواستار رسیدگی به پرونده‌های کسانی شد که در «جنایت علیه تظاهرکنندگان» دست داشتند و در این زمینه تاکید کرد که رسیدگی به این پرونده‌ها با مرور زمان منتفی نخواهد شد.

این کمیساریا همچنین در حساب کاربری خود بر شبکه اجتماعی فیسبوک خواستار تحقیق درباره جنایت‌هایی شد که از ابتدای اعتراضات علیه تظاهرکنندگان مسالمت‌جو اعمال شده است.

کمیساریای عالی حقوق بشر در عراق همچنین بر ضرورت ارجاع پرونده‌های کسانی که در کشتن جوانان معترض دست داشتند به مراجع قضایی و بدون توجه به پست، مقام، مسئولیت یا رهبریتی که بر عهده داشتند، تاکید کرد.

کمیساریای حقوق بشر ضمن اشاره به نقض‌های گسترده حقوق بشر و کشتار معترضان تاکید کرد که رسیدگی به پرونده‌های این جنایت‌ها با مرور زمان منتفی نخواهد شد و مرتکبین این جنایت‌ها از روند رسیدگی مصون نخواهند بود.

این کمیساریا همچنین با اشاره به این‌که در حال جمع‌آوری اسناد، مدارک و شواهدی درباره این جنایت‌ها است تاکید کرد که شکایت‌نامه‌هایی را علیه کسانی که در این جنایت دست داشته‌اند را به ریاست دادستانی کل تقدیم خواهد کرد.

بنا بر آمار ارائه شده از سوی منابع بیمارستانی و پلیس که توسط رویترز منتشر شده خشونت‌هایی که نیروهای امنیتی علیه معترضان اعمال کرده‌اند تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 400 تظاهرکننده عراقی شده است.

در گزارش مستند به آمار ارائه شده از سوی منابع بیمارستانی و پلیس تعداد کشته شدگان اعتراض‌های ضد حکومتی در عراق که از هفته‌ها پیش آغاز شده تاکنون دست‌کم بالغ بر 408 کشته بوده که اغلب آنها از تظاهرکنندگان بی‌گناه بوده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید