خونین‌ترین روز طی رویدادهای اخیر در عراق... اعتراضات همچنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز گزارش کرد که تعداد کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در عراق، تنها در روز پنج‌شنبه به 25 نفر و تعداد زخمی‌ها به 223 نفر رسید.

در تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود که نیروهای امنیتی در شهر الناصریه واقع در جنوب غربی عراق، مردم را به گلوله بسته‌اند.

خبرنگار العربیه و الحدث نیز گزارش کرد تعداد کشته‌ها بسیار بیشتر از عدد اعلام شده است.

فرانس‌پرس به نقل از منابع پزشکی گزارش کرد که دو تن از معترضان روز چهارشنبه و در نزدیکی کنسولگری ایران در نجف که شب گذشته به آتش کشیده شد، جان باختند. 4 معترض دیگر نیز در بغداد و در نزدیکی پل دجله کشته شدند. نیروهای امنیتی با گلوله‌های جنگی و پلاستیکی به سوی این افراد شلیک کردند.

روز پنج‌شنبه یکی از خونبارترین روزهای اعتراضات عراق که از اکتبر شروع شد، به شمار می‌رود.

همزمان هزاران نفر در مراسم تشییع کشته‌شدگان در جنوب عراق، علیرغم منع رفت و آمد حضور یافتند. خبرهایی از رسیدن افراد مسلح قبایل شهر الناصریه برای کمک به معترضان نیز گزارش شد.

در پی رویدادهای روزهای اخیر فرمانده ارتش عراق، جمیل الشمری را از فرماندهی عملیات استان ذی‌قار برکنار کرد. این درخواست از سوی استاندار ذی‌قار و پس از کشته شدن تعدادی از مردم مطرح شد.

همزمان در الناصریه و همه شهرهای استان ذی‌قار در جنوب عراق تا اطلاع ثانوی قوانین منع رفت و آمد برقرار شد. پیش از آن ده‌ها نفر از معترضان مسیر ارتباطی استان‌های بغداد و دیاله را قطع کردند.

دولت عراق اعلام کرد در استان‌های مختلف و به ریاست استانداران و فرماندهان نظامی و امنیتی کمیته‌های بحران تشکیل می‌دهد.

شب گذشته کنسولگری ایران در نجف به دست مردم معترض سوزانده شد. کنسولگری ایران در کربلا نیز پیش از آن توسط مردم مورد هجوم قرار گرفت و در این درگیری‌ها 4 تن از معترضان کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید