«شاه ایران» دوباره به سعودی بازگشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک نسخه کمیاب از خودروی مازاراتی جی‌تی 500 که با نام «شاه ایران» شناخته می‌شود، توسط یک شهروند سعودی به مبلغ 3 میلیون ریال سعودی معادل 800 هزار دلار خرید و به این کشور بازگرداند.

مالک این مازراتی بازماندگان یک شهروند سعودی بود که آن را حدود 6 دهه پیش خریده و برای دهه‌ها آن را به حال خود رها کرده بود.در ماه آگوست 2019 بازماندگان یک شهروند سعودی به نام «ربیعان الربیعان» اعلام کردند یک مازراتی از نوع «شاه ایران» را در نیویورک به حراج می‌گذارند.

خریدار جدید «شاه ایران» که نامش فاش نشده، خودروی خود را در نمایشگاه #موسم_الرياض سعودی در معرض دید علاقه‌مندان گذاشت و با استقبال قابل توجه آنها روبرو شد. در این نمایشگاه بیش از 1200 دستگاه خودروی کلاسیک، تیونیگ و اسپورت نایاب عرضه شد، که برخی از آنها برای اولین بار در معرض دید عموم قرار می‌گیرند.

رونالدینو، ستاره سابق فوتبال برزیل و تیم بارسلونای اسپانیا و آث‌میلان ایتالیا که در سال‌های 2004 و 2005 بهترین بازیکن فوتبال جهان شد، اولین خریدار نمایشگاه موسم الریاض بود و یک دستگاه استون مارتین راپید AMR را خرید. رونالدینیو همچنین با انتشار ویدئویی از لیونل مسی، ستاره آرژانتینی تیم بارسلونا دعوت کرد برای خرید به این نمایشگاه بیاید.

خودروی مازاراتی جی‌تی 500 که در نمایشگاه موسم الریاض عرضه شده را ربیعان الربیعان نزدیک به 6 دهه پیش یک نسخه از خودروی مازراتی جی‌تی 5000 کوپه را خرید. از این خودرو که در سال 1961 ساخته شده، تنها 34 دستگاه تولید شد. با گذر زمان مازراتی این شهروند سعودی از کار افتاد و او آن را برای چند دهه در کنار خانه‌اش رها کرد. گذر زمان سبب فرسوده شدن این مازراتی کمیاب شد و ربیعان الربیعان با رنگ روی آن نوشت: «قراضه.»

شرکت «ساوث‌بی» که یک شرکت بریتانیایی-آمریکایی متخصص در زمینه برگزار کردن حراجی است، مازراتی جی‌تی 5000 خانواده الربیعان را با قیمت اولیه حدود 500 تا 700 هزار دلار در نیویورک به مزایده گذاشت ولی پیش‌بینی می‌شد این نسخه کمیاب از خودروی مازراتی با قیمتی به مراتب بیشتر به فروش برود.

اولین خودرو از سری 103 مازراتی تحویل محمدرضا شاه پهلوی شد. او به شدت شیفته مازراتی 3500 بود و از این رو از گولیو آلوری، سرمهندس مازارتی خواست که یک نسخه سبک با موتور 5 لیتری از مازراتی 450S را روی مازراتی 3500GT بنشاند. شرکت کاروزیرا تورینگ سوپرلگرا یک مدل کوپه دو سرنشین آلومینیومی تولید کرد و در سال 1959 با نام «شاه ایران» در سالن dell'automobile di Torino شهر تورین عرضه کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید