اعتراض به تیراندازی در بیروت و سوزاندن چادرها در صور توسط حزب‌الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرنگار «العربیه»، در اعتراض به حرکت روز یکشنبه حامیان شبه‌نظامیان «حزب‌الله» و «جنبش امل» در پایتخت لبنان، مردم شهر مجدل عنجر در بقاع، عصر دوشنبه، جاده مرزی المصنع میان لبنان و سوریه را بستند.

در بیروت اما، صدای تیراندازی شدید در داخل و اطراف منطقه کولا شنیده شد. خبرگزاری ملی لبنان با اشاره به درگیری زیر پل کولا بین هواداران «جریان المستقبل» با طرفداران شبه‌نظامیان حزب‌الله و جنبش امل افزود که زنجیره‌ای از موتورسیکلت‌سواران از منطقه طریق الجدیده و حومه جنوبی بیروت به حرکت در آمده بودند ولی ارتش و نیروهای امنیتی دو طرف را از هم جدا کرده و جاده‌های این منطقه را بستند که در نتیجه این تدبیر، آرامش به منطقه بازگشت.

علاوه بر این، تعدادی از معترضین در برابر مسجد الامین در میدان شهدا در بیروت تجمع کردند، در حالی که نیروهای ضداغتشاش اقدام به نصب موانع آهنین کرده بودند. به گزارش رسانه‌های لبنان و به نقل از شاهدان عینی، گروه‌هایی از جوانان سوار بر موتورسیکلت‌ها دیده می‌شدند که برخی از آنها با در دست داشتن پرچم‌های حزب‌الله و جنبش امل، در حال حرکت در خیابان‌های بیروت بودند.

در جنوب، هواداران حزب‌الله و امل اقدام به شکستن و آتش زدن چادرهای معترضین در میدان العلم شهر صور کردند، در حالی که سربازان برای حمایت از معترضین، آنها را در حلقه محاصره خود گرفته و شروع به تیراندازی هوائی کردند. نیروهای دفاع غیرنظامی نیز کمک‌های اولیه را در مورد سه مصدوم که در صور دچار جراحات مختلف شده بودند، اجرا کردند.

«اقدامات تحریک‌آمیز و فتنه‌انگیزی»

در این رابطه «جریان المستقبل» در بیانیه‌ای از طرفداران و هم‌حزبی‌های خود خواست «در هیچ تحرک اعتراضی شرکت نکرده و از هرگونه تجمع مردمی کنار کشیده، و از براه انداختن زنجیره‌های موتورسوار و یا خودروها و هر اقدام برهم‌ زننده صلح داخلی خوداری و قانون را رعایت کنند.»

در این بیانیه آمده است: «جریان المستقبل از همه هواداران و هم حزبی‌های خود در بیروت و مناطق لبنان می‌خواهد تا به دستورالعمل‌های رئیس‌جمهوری و سعد حریری پایبند باشند و از هرگونه نمایش قدرت دوری کرده و از کشیده شدن به هر گونه اقدام تحریک‌آمیز با هدف دامن زدن به فتنه فرقه‌ای بپرهیزند، و برای برقراری آرامش، کنترل امنیت و کاستن از شدت تنش‌ها با ارتش و نیروهای امنیتی همکاری کنند.

یک‌شنبه شب، هواداران حزب‌الله و امل معترضان را هدف هجوم قرار دادند که پل الرینگ در مرکز بیروت را بسته بودند. بر اساس گزارش‌ها مهاجمین پنجره‌های مغازه‌ها و شیشه‌های تعداد زیادی از خودروها را خرد کردند. در پی این حوادث، ارتش و نیروهای امنیتی برای جدا کردن دو طرف مداخله کرده و اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کردند.

لبنان از 17 اکتبر گذشته شاهد تظاهرات بی‌سابقه‌ای با پیش‌زمینه مطالبات معیشتی است و به نظر می‌رسد که این جنبش مردمی، ماهیت فرافرقه‌ای و فرامنطقه‌ای داشته باشد به طوری که معترضین بر خواسته‌های خود مبنی لزوم کنار رفتن تمامیت طبقه سیاسی بدون استثناء پایبند هستند که از سوی آنها به فساد و غارت سرمایه‌های عمومی متهم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید