شورای امنیت خواستار حفظ مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات در لبنان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی حمله و تعرض شب گذشته طرفداران حزب الله و جنبش امل به تظاهرکنندگان لبنانی در بیروت پایتخت لبنان شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه دوشنبه 25 نوامبر با صدور بیانیه‌ای خواستار «حفظ چارچوب مسالمت آمیز اعتراضات» در این کشور شد.

بنا به گزارش خبرگزاری‌ها در بیانیه‌ای که طی نشست عادی شورای امنیت درباره لبنان با اجماع اعضای این شورا به تصویب رسیده کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد از تمامی طرف‌های فعال خواستند تا در گفتگوهای ملی فشرده‌ای برای محافظت از چارچوب مسالمت آمیز تظاهرات در لبنان مشارکت کنند.

شورای امنیت همچنین به حفظ مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات از طریق اجتناب از هر گونه اعمال خشونت، احترام به حق اعتراض و برگزاری تجمع‌های مسالمت آمیز دعوت کرد.

از سویی تعدادی از تظاهر کنندگان لبنانی شامگاه دوشنبه ضمن تجمع در مسیر منتهی به کاخ ریاست جمهوری در بعبدا خواستار تشکیل دولت و نامزدی شخصیتی «پاک» برای تصدی پست نخست وزیری در این کشور شدند.

تعدادی از معترضان دوشنبه پیش از این اقدام به بستن راهها در شهرهای بیروت، البقاع و صیدا کردند اما ارتش لبنان مجددا اقدام به باز کردن راه‌های مسدود شده کرد.

خبرنگاران العربیه در لبنان گفتند که فراخوان به اعتصاب عمومی در لبنان در بعضی از شهرها و از جمله آن صیدا و طرابلس با واکنش مثبت همراه شده و تعدادی از بانک‌ها و مدارس در بیروت پایتخت مجددا بازگشایی شد.

در شهر البقاع لبنان نیز و بنا به گزارش خبرنگار العربیه ارتش اقدام به باز کردن راه‌هایی کرد که توسط معترضان مسدود شده بود.

همچنین نمایندگانی از خیزش مردمی لبنان گفته اند که باز کردن راهها و مسیرها با هماهنگی با ارتش انجام می‌شود.

شایان ذکر است خیزش مردمی لبنان که از 17 اکتبر گذشته در اعتراض به طبقه سیاسی حاکم آغاز شده و همه آنها را به فساد و سهم‌خواهی سیاسی متهم کرده است سحرگاه دوشنبه دعوت به اعتصاب عمومی کرد.

خیزش مردمی لبنان در بیانیه‌ای گفت « نیروهای سیاسی سلطه‌گر بیشترین تلاش‌هایشان را برای ایجاد تفرقه میان ما اعمال کرده‌اند، اما این خیزش انقلابی همه تلاشهایشان برای تفرقه‌افکنی را در میدان‌ها دفن کرده است».

او در ادامه افزود که در شرایط کنونی « با تلاش‌های ناکام نیروهای سلطه‌گر با همبستگی هر چه بیشتر و پایبندی به اهداف انقلاب مسالمت‌آمیزمان مقابله می‌کنیم».

این بیانیه همچنین از مردم لبنان خواست تا صبح‌ها در بیروت و بقیه مناطق به خیزش مردمی بپیوندند و اعتصاب عمومی را تا تحقق هدف مرحله‌ای که همانا آغاز فوری رایزنی‌های پارلمانی برای تعیین نخست وزیر و دولت جدید مستقل دارای اختیارات استثنایی که راه نجاتی برای مردم، کشور و برون رفت از بحران باشد، ادامه دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید