بستن جاده‌ها در بصره و تیراندازی به سوی تحصن‌کنندگان در ذی‌قار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

چندین منطقه عراق دوشنبه شب شاهد از سرگیری‌ اعتراضات بود که شماری از زخمی‌ها را میان معترضین برجای گذاشت. به گفته دفاع غیرنظامی عراق عصر دوشنبه چندین مورد حالت خفگی و زخمی شدن در بین نیروهای امنیتی در اثر انفجار کوکتل‌های مولوتف در جنوب عراق گزارش شد و سه‌شنبه نیز شاهد بسته شدن برخی جاده‌ها و پل‌ها بود.

خبرگزاری عراق از تظاهرات در شهر سماوه (جنوب عراق در سواحل رود فرات، مرکز استان مثنی) خبر داد که معترضان طی آن خواستار اصلاحات و رفع فساد شدند. براساس گزارش‌ها، شماری از معترضان معابر شهر را مسدود کرده و مبادرت به آتش زدن لاستیک کردند.

خبرنگار العربیه همچنین خاطرنشان کرد: «در نتیجه درگیری میان دانش‌آموزان تظاهرکننده مدرسه و نیروهای ضدشورش پس از تلاش دانش‌آموزان برای بستن ساختمان مدیریت آموزش و پرورش این شهر، چند تن از نیروهای امنیتی در تظاهرات منطقه سماوه زخمی شدند».

مقامات عراقی روز سه‌شنبه تعطیل ساعات رسمی كار امروز در استان ذی قار را به دلایل امنیتی اعلام کردند که پس از یک روز خشونت آمیز بود که طی آن معترضین اقدام به آتش زدن خانه‌های نمایندگان مجلس وادارات دولتی کردند.

در همین اثنا خبرنگار العربیه از تیراندازی یک منبع ناشناس به سوی شماری از تظاهرکنندگان در روز سه‌شنبه خبر داد.

فرمانده نیروی انتظامی استان ذی قار روز دوشنبه از زخمی شدن 28 پلیس در نزدیکی میدان نفتی الغراف در شمال استان خبر داد. در بیانیه نیروی انتظامی آمده است: «شمار زخمی‌ها در میان نیروهای امنیتی در دروازه شرکت پتروناس در میدان نفتی الغراف در شمال استان ذی قار به 28 نفر رسیده است». گفتنی است معترضین شهرستان قلعه سکر تظاهراتی را در خیابان منتهی به میدان نفتی الغراف برپا کردند.

بستن معابر و پل‌ها

به گزارش خبرنگار العربیه جاده‌های اصلی بصره هنوز هم برای سومین روز متوالی دراین استان جنوبی عراق مسدود شده و معترضین عراقی همه جاده‌های منتهی به مرکز استان را بسته اند.

این خبرنگار همچنین توضیح داد: «پل‌های اصلی، النصر، زیتون، تمدن و همچنین جاده‌های منتهی به بندر ام قصر، بندر خور الزبیر، کارخانه کود، مجتمع ذخیره سازی و صادرات و نیروگاه گازی بسته شده اند.

به گزارش خبرگزاری عراق، معترضین همچنین چندین جاده و پل را در شهر نجف مسدود کردند.

حالت‌های خفگی در بابل

یک منبع امنیتی در بابل اعلام کرد که تعدادی از شهروندان شامگاه دوشنبه به دلیل استفاده نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور، دچار حالت خفگی شده و به گفته برخی کنش‌گران 60 مورد زخمی در میان معترضان مشاهده شد.

در استان مرکزی کربلا نیز بیش از 9 تظاهرکننده در جریان زد وخورد میان معترضین و نیروهای امنیتی زخمی شدند.

براساس اخبار، درگیری‌ها در این شهر بعد از ظهر دوشنبه بعد از اقدام معترضین به بستن جاده‌ها و آتش زدن لاستیک، از سرگرفته شد.

کوکتل مولوتف در بغداد

این در حالی است که مدیرکل دفاع غیرنظامی عراق عصر امروز دوشنبه از زخمی شدن یک افسر و 10 همکار در پی حملات با کوکتل‌های مولوتف در منطقه «حافظ القادی» و خیابان رشید در مرکز بغداد خبر داد.

تیم‌های دفاع غیر نظامی هنگام تلاش برای خاموش کردن آتش سوزی که در مرکز بغداد رخ داد، هدف حمله با کوکتل‌های مولوتف قرار گرفتند و مجروحان برای مداوا به بیمارستان‌های مجاور منتقل شدند.

موج اعتراضات در عراق که از اول اکتبر علیه فساد طبقه سیاسی آغاز شده است، گسترده‌ترین و خونین‌ترین خیزش در عراق از دهه‌ها پیش می‌باشد که طی آن گاز اشک آور، گلوله‌های زنده، گلوله‌های لاستیکی و بمب‌های صوتی علیه معترضان بکار گرفته شده است.

اعتراض‌های گسترده در بغداد و برخی از شهرهای جنوبی عراق پا گرفت، تظاهرکنندگان خواستار سرنگونی رژیم و اصلاحات گسترده شده و طبقه حاکم سیاسی را به فساد و ناکارآمدی در مدیریت کشور متهم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید