حمله و تعرض طرفداران حزب‌الله و جنبش امل به تظاهرکنندگان در بیروت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طرفداران حزب الله و جنبش امل شامگاه یکشنبه 24 نوامبر 2019 به تظاهرکنندگان لبنانی در بیروت پایتخت حمله‌ کرده و آنها را مورد تعرض قرار دادند.

بنا به گزارش خبرنگار العربیه، شامگاه یک‌شنبه شاهد درگیری‌های مستمر میان طرفداران حزب الله، جنبش امل و تظاهرکنندگان لبنانی در وسط بیروت پایتخت این کشور بود که تا سحرگاه امروز دوشنبه ادامه یافت.

بنا به این گزارش، تعدادی از طرفداران حزب‌الله و جنبش امل به تظاهرکنندگان در منطقه «جسر الرینغ» در بیروت حمله کردند. تعدادی از طرفداران حزب‌الله هم با پای پیاده و موتورسیکلت خود را به جسر الرینغ رسانده و اقدام به سنگ‌پراکنی به سوی تظاهرکنندگان کرده و در حالی که شعارهایی در تایید حزب‌الله و دبیرکل این گروه حسن نصرالله، نبیه بری رئیس پارلمان و رئیس جنبش امل سر می‌دادند، به تظاهرکنندگان توهین کردند.

تظاهرکنندگان لبنانی اما در واکنش به تعرض طرفداران حزب‌الله و جنبش امل سرود ملی لبنان را خوانده و شعارهای «ثوره ثوره» (انقلاب انقلاب) سردادند.

در همین راستا، نیروهای کمکی امنیتی و ارتش به منطقه اعزام شده تا مانع پیشروی طرفداران حزب‌الله و جنبش امل به سوی معترضان شوند.

در حالی که نیروها ارتش تلاش می‌کردند تا با ایجاد جداری مانع از برخوردهای میان طرفداران حزب‌الله و جنبش امل با تظاهرکنندگان شوند طی این درگیری‌ها و عملیات تعقیب و گریز اما طرفداران حزب‌الله و جنبش امل به سوی نظامیان لبنانی نیز سنگ پرتاب کردند.

گروهی از طرفداران حزب‌الله و جنبش امل نیز به سوی خیمه‌های بر پا شده از سوی معترضان در میدان‌های الشهداء و ریاض الصلح حمله کرده و آنها را تخریب کردند.

خبرنگار العربیه افزود که نیروهای امنیتی لبنان برای ممانعت از ادامه درگیری‌ها به سوی طرفداران حزب‌الله و جنبش امل گاز اشک‌آور شلیک کرده‌ و در این میان شخصی که تلاش می‌کرد خود را به تظاهرکنندگان در وسط بیروت برساند را دستگیر کردند.

لبنان از 17 اکتبر 2019 صحنه تظاهرات بی سابقه‌ای است که با مطرح شدن مطالبات معیشتی آغاز شد.

به نظر می‌رسد که خیزش کنونی مردم لبنان چیزی فراتر از گرایش‌های دینی، مذهبی و منطقه‌ای باشد و تظاهرکنندگان خواهان کنار رفتن بدون استثنا تمامی طبقه سیاسی کنونی هستند که به طور گسترده‌ای به فساد، غارت و چپاول اموال عمومی متهم هستند.

صدها تن از معترضان شامگاه یکشنبه خیابان‌های اصلی را در چندین منطقه بیروت پایتخت بستند، این اقدام معترضان در آستانه اعتصاب عمومی است که فراخوان آن را برای روز دوشنبه داده بودند.

فراخوان اعتصاب عمومی از سوی معترضان در واکنش به میشل عون رئیس جمهوری لبنان است که تاکنون زمان رایزنی‌های پارلمانی برای تعیین نخست وزیر جهت تشکیل دولتی جدید در این کشور را مشخص نکرده است.

سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان ماه گذشته و تحت فشار معترضان و پس از اذعان به این‌که دولت به بن‌بست رسیده است از مقام نخست وزیری لبنان استعفا داده و از قدرت کنار رفت.

شایان ذکر است این اولین باری نیست که طرفداران حزب‌الله و جنبش امل به تظاهرکنندگان لبنانی حمله می‌کنند، بلکه ماه گذشته نیز به تحصن کنندگان معترض در میدان‌های ریاض الصلح و الشهدا در وسط بیروت حمله‌ کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید