آمریکا خواستار تهیه مستندهایی از نقض حقوق بشر و سرکوب اخیر در ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار آمار و گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن بیش از 100 تن از تظاهرکنندگان در نقاط مختلف ایران در اعتراض به افزایش قیمت بنزین در این کشور، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 21 نوامبر 2019 از معترضان در ایران خواست تا برای مجازات مسئولان رژیم ایران که در سرکوب اعتراضات اخیر دست داشتند، مستندهایی از این نقض‌‌ها را تهیه کنند.

مایک پمپئو پنجشنبه در حساب کاربری خود بر شبکه اجتماعی «توئیتر» نوشت: «واشینگتن مسئولان ایرانی متهم به دست داشتن در نقض‌ها را مجازات و تحریم‌هایی علیه آنها اعمال خواهد کرد».

خشونت‌های «نامتناسب»

در همین حال وزارت خارجه آلمان روز پنجشنبه در بیانیه‌ای کاربرد خشونت‌های «نامتناسب» از سوی نیروهای امنیتی ایران علیه تظاهرکنندگان در این کشور را محکوم کرد.

وزارت خارجه آلمان ضمن شوک‌آور توصیف کردن گزارش‌ها درباره کشته شدن بیش از 100 نفر از تظاهرکنندگان در ایران از رژیم این کشور خواست تا به مردم اجازه دهد به طور آزادانه و مسالمت‌آمیز نارضایتی خود درباره اوضاع سیاسی و اقتصادی کشورشان را ابراز کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز ضمن درخواست از نیروهای امنیتی ایران برای حفظ خویشتنداری بر ضرورت حفظ حق تظاهرکنندگان در اعتراض مسالمت‌آمیز تاکید کرد.

رویکرد خشونت‌بار رژیم ایران در سرکوب تظاهرکنندگان معترض به افزایش قیمت‌های سوخت در این کشور که در سایه قطعی کامل اینترنت انجام گرفت، برای چندین روز متوالی ادامه داشت.

انتشار ویدیوهایی تصویری از سوی فعالان درباره حجم خشونت‌های انجام شده از سوی نهادهای سرکوبگر رژیم موجی از محکومیت‌ها و انتقادهای بین‌المللی را به همراه داشت.

در پی این واکنش‌ها روز پنجشنبه گزارش‌های برخی رسانه‌های ایران حاکی از برقراری مجدد و تدریجی خدمات اینترنت در برخی مناطق تهران پایتخت و استان‌های هرمزگان، کرمانشاه، اراک ، مشهد ، قم، تبریز، همدان و بوشهر بود.

از چند روز پیش و با آغاز اعتراض‌های مردمی در ایران مقامات این کشور تصمیم گرفتند که فعالیت تمامی شبکه‌های اجتماعی را از دسترس کاربران ایرانی خارج کرده و منع کنند.

از سویی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه رژیم ایران را متهم کرد که برای سرپوش گذاشتن بر «جنایت‌هایش» که باعث مرگ و تراژدی در این کشور شده اقدام به قطع کامل اینترنت کرده است.

اعتراض‌های مردمی به افرایش قیمت‌های سوخت نزدیک به 100 شهر ایران را در نوردیده اما با موجی از خشونت‌ها و سرکوب‌های رژیم مواجه شد.

در همین راستا ترامپ بر شبکه اجتماعی «توئیتر» نوشت:« ایران به حدی ناآرام شده که رژیم اقدام به قطع کامل اینترنت در این کشور کرده تا مبادا مردم با عظمت ایران بتوانند حرفی از خشونت‌های سهمگینی که در این کشور در جریان است، بزنند. آنها (رژیم ایران) هیچ مقداری از شفافیت را تحمل نمی‌کنند و به خیال خودشان جهان نخواهد توانست مرگ و تراژدی که رژیم ایران باعث شده را ببیند!».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید