نخست‌وزیر سابق عراق از ایران خواست در امور کشورش دخالت نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست‌وزیر پیشین عراق چهارشنبه ایران را به عدم دخالت در امور کشورش فرا خواند.

او در مصاحبه با العربیه گفت: «من ایران را به بازبینی سیاست‌های خود در عراق و عدم دخالت در امور آن فرا می خوانم.

العبادی افزود: «تهران باید طرف‌های ایرانی را که در موضوع تشکیل کابینه عراق دخالت می‌کنند، مورد بازخواست قرار دهد».

او در ارتباط با اسناد منتشر شده در «نیویورک تایمز» در خصوص عراق تاکید کرد که این اسناد، گویای حجم دخالت ایران در عراق می‌باشد.

پافشاری بر بازخواست از دولت

العبادی در مورد موضوع کابینه، تظاهرات و اعتراض‌های جاری در کشور علیه طبقه سیاسی حاکم که از اول اکتبر آغاز و همچنان ادامه دارد، گفت: «ما به خاطر کشتار تظاهرکنندگان عراقی به ابراز مخالفت با کابینه عبدالمهدی برخاستیم».

به گفته العبادی، فراکسیون نمایندگان همداستان با او بر لزوم بازخواست از کابینه اصرار ورزیده و خواستار برگزاری انتخابات زودرس می‌باشند.

شایان ذکر است، رهبران فراکسیون‌های گوناگون مجلس عراق، دوشنبه در منزل عمار الحکیم رهبر جریان «الحکمه»، برای یافتن برون رفت از بحران کنونی در نظام سیاسی کشور و تلاش در جهت تسریع اجرای اصلاحات به هدف کاستن از خشم مردم معترض، در مرکز بغداد تشکیل جلسه دادند.

در صورت‌جلسه این نشست، به کابینه عبدالمهدی اولتیماتوم داده شد که در صورت عدم اجرای اصلاحات توافق شده، ظرف 45 روز از کابینه در مجلس سلب اعتماد خواهد شد. این صورت‌جلسه به امضای جمعی از رهبران سیاسی رسید که برجسته‌ترین آنها عبارتند از هادی العامری، نوری المالکی، عمار الحکیم، حیدر العبادی، ایاد علاوی، قیس الخزعلی، محمد الحلبوسی، ارشد الصالحی (جبهه ترکمن) و دو حزب اساسی کُرد، یعنی حزب دموکراتیک کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی و اتحا دملی کردستان (حزب برهم صالح رئیس جمهوری عراق).

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید