بسته شدن راه‌های منتهی به مجلس از سوی معترضان لبنانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری لبنان گزارش دادند که سه‌شنبه صحنه بروز کشمکش میان صدها معترض با نمایندگان مجلس برای ممانعت از ورود آنها به مقر پارلمان لبنان بود.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، معترضان در مرکز بیروت تلاش کردند با برداشتن سیم خاردار از سر راه، به محیط پارلمان نزدیک شوند.

جلسه پارلمان برغم مخالفت معترضان خشمگین از به تاخیر افتادن تشکیل کابینه تا جایی که این معترضان، قانونی بودن جلسه در نبود کابینه را زیر سوال بردند.

صدها تن از جوانان با بستن ورودی‌های مجلس تهدید کردند که مانع برپایی جلسه پارلمان خواهند شد. درگیری‌هایی نیز میان نیروی انتظامی ضدشورش و معترضان رویداد، زنان با ایستادن در میان طرفین، دیواری جدا ساز را بوجود آوردند.

قرار بر این بود که جلسه مجلس روز سه شنبه گذشته منعقد شود ولی ریاست مجلس بنابر دلایل امنیتی و با توجه به جو عمومی اعتراضات در سطح کشور، برپایی این جلسه را به تاخیر انداخت.

گفتنی است در حالی که لبنان در پی 34 روز تظاهرات مستمر با چالش تازه امنیتی سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند، نبیه بری رئیس مجلس لبنان خواهان برپایی جلسه برای تصویب قانون عفو عمومی شده که این امر با مخالفت لبنانی‌ها روبرو شد، معترضان لبنانی منتظر اقدام میشل عون رئیس جمهوری این کشور در اجرای رایزنی‌های پارلمانی و معرفی نخست وزیر جدید هستند.

بر اساس آخرین اخبار، تظاهرکنندگان شب گذشته با بستن برخی از جاده‌ها خواستار حرکت به سوی مقر پارلمان در صبح زود و ممانعت از ورود نمایندگان به مجلس شدند، تعدادی از احزاب نیز در همین راستا جلسه آتی مجلس را تحریم کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تظاهرکنندگان شب گذشته در منطقه بحمدون ، سعدنایل و جل الدیب مبادرت به بستن جاده‌ها کرده و با استفاده از بلندگو و از طریق شبکه‌های اجتماعی از همه خواستند صبح زود در مرکز بیروت تجمع کنند، آنان راه را بر نمایندگان مجلس بسته و مانع رسیدن آنها به مجلس شدند.

حزب کتائب و تعدادی از فراکسیون‌های پارلمانی از جمله «نشست دموکراتیک» به رهبری جنبلاط، نیروهای لبنانی و جریان المسستقبل نیز تحریم این جلسه را اعلام کردند.

حزب کتائب تاکید کرد که دستور کار جلسه پارلمان در بردارنده هیچ یک از قوانین مورد درخواست جنبش مردمی نیست. دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری روز گذشته اعلام کرده بود 18 پرونده مربوط به فساد مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته که شامل فساد مالی، حیف ومیل و پولشویی در کنار پرونده‌های مرتبط با معاملات منجمد شده مشکوک و سهل‌انگاری در اجرای کار و ترویج داروهای زیانبار و قراردادهای مشکوک می‌باشند.

از سوی دیگر، نبیه بری رئیس مجلس لبنان دوشنبه اعلام کرد که این کشور در صورت عدم اجرای دستورالعمل‌های ضروری، همچون «کشتی در حال غرق شدن است» این بیان وی در اشاره به بحران اقتصادی و سیاسی شدیدی است که از 17 اکتبر 2019 سراسر این کشور را فرا گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید