فاش شدن اسناد محرمانه برنامه ایران برای گسترش نفوذ در عراق از سوی نیویورک تایمز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیویورک تایمز در شماره روز یکشنبه خود گزارش‌های اطلاعاتی بر ملا شده از برنامه نفوذ منطقه‌ای ایران را انتشار داده و تاکید کرد كه نفوذ ایران بر عراق از پاییز 2014 تحکیم شد.

اطلاعات درج شده در این روزنامه بر مبنای اسناد نوشته شده از سوی افسران اطلاعاتی و امنیتی ایران در دو سال 2014 و 2015 تدوین شده است.

به نوشته این روزنامه، گزارش‌های درز کرده نشان می‌دهد، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس برای پشتیبانی از عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق راهی این کشور شده و شخص سلیمانی است که سیاست‌های ایران در لبنان، سوریه و عراق را مشخص می‌کند.

نیویورک تایمز می‌افزاید فرودگاه بغداد هماره شاهد حضور ایرانی‌ها بوده و جاسوس‌های ایران در این فرودگاه، سربازان امریکائی و پروازهای نیروهای همپیمان جهانی برای نبرد با داعش را زیر نظر داشتند.

به نوشته این روزنامه، سفرای ایران در لبنان، سوریه و عراق از افسران عالی‌رتبه سپاه پاسداران هستند و مسئولان سیاسی، امنیتی و نظامی عراق، مناسبات محرمانه‌ای با ایران بر قرار کرده و ایران در انتصاب مسئولان بلندپایه عراق نقش اساسی دارد و بیان جبر وزیر کشور پیشین عراق از برجسته‌ترین مسئولان عراقی نزدیک به ایران بود.

به موجب گزارش این روزنامه، اسناد سری روشن می‌کند که چگونه ایران توانست در عراق بر امریکا تفوق یابد. نیویورک تایمز با اشاره به دو پیشینه قبل از عقب‌نشینی امریکا از عراق و عضوگیری یک مسئول سازمان سیا از سوی ایران نوشته است که "ایران ماموران سیا را در وزارت خارجه امریکا استخدام کرد تا برنامه‌های واشنگتن در عراق را در اختیار ایران قرار دهند و اوباما رئیس‌جمهوری پیشین امریکا برکناری نوری المالکی را به عنوان پیش شرطی برای تجدید حمایت نظامی از عراق مطرح کرد".

در ادامه می‌خوانیم که اوباما سیاست‌های وحشیانه و سرکوب‌گرانه المالکی محبوب‌ترین شخصیت برای ایرانی‌ها، علیه سنی‌ها را علت اصلی ظهور «داعش» می‌دانست.

به موجب همین اسناد، حریم هوائی عراق از سوی ایران برای امدادرسانی نظامی به رژیم سوریه مورد استفاده قرار گرفت و اوباما خواهان متوقف کردن استفاده ایران از حریم هوائی عراق در این زمینه شد.

این اسناد همچنین فاش کرد که حیدر العبادی علی‌رغم سوء‌ظن ایران به او، با دستگاه اطلاعاتی ایران همکاری داشت و یک مقام اطلاعاتی عراق، آمادگی خود را برای همکاری با ایران ابراز داشته بود و ایران همواره بر همکاری وزرای کابینه‌های پیاپی عراقی حساب می‌کرد.

به نوشته این روزنامه اسناد مزبور نشان می‌دهند که اطلاعات مربوط به ملاقات‌های مسئولان امریکائی و عراقی همواره به ایران گزارش می‌شد و سلیم الجبوری برجسته‌ترین رئیس مجلس عراق، تبعه ایران بود.

این اسناد محرمانه فاش کرد که ایران زیر نظر گرفتن فعالیت‌های امریکا در عراق را امری ضروری برای ادامه حضور و امنیت ملی خود در نظر می‌گیرد. جاسوس‌های ایران در جنوب عراق رخنه کرده‌اند.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است: «ایران نسبت به اعزام طلبه به حوزه‌های علمیه عراق و همچنین هتل‌سازی در کربلا و نجف اصرار دارد و عملیات پاک‌سازی در منطقه جرف الصخر به وسیله شبه‌نظامیان وابسته به ایران اجرا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید