برقراری آتش‌بس بین اسرائیل و جهاد اسلامی در غزه به میانجی‌گری مصر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گفته یک مقام مسئول مصری و یکی از مسئولان «جهاد اسلامی»، توافق برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و جهاد اسلامی حاصل شد که از صبح امروز پنجشنبه به اجرا در آمد .

افیخای ادرعی سخن گوی ارتش اسرائیل در توئیتری از پایان عملیات نظامی در غزه که اسرائیل آن را «طرح کمربند سیاه » نامیده است، خبر داد.ت

او افزود:«ارتش موفق شد ظرف دو روز به تمامی اهداف این عملیات دست یافته و ضربه دردناکی را بر جنبش جهاد اسلامی وارد آورد».

خبرنگار العربیه و الحدث پیشتر گفته بود حملات هوائی ارتش اسرائیل در نوار غزه قبل از برقراری آتش بس امروز صورت گرفته بود و سامانه ضد موشکی گنبد آهنین چند موشک را بر فراز شهرک سدیروت رهگیری کرده بود .

مسئول جنبش جهاد اسلامی هم به خبرگزاری فرانس پرس گفت: «توافق آتش بس بعد از موافقت جنبش با پیشنهاد مصر در این خصوص و اعلام موافقت «اشغالگران» اسرائیلی با آن به اجرا در آمد».

به گفته یک مقام مسئول مصری به فرانس پرس ، این آتش بس در ساعت 5 ونیم صبح پنجشنبه به مورد اجرا در آمد .

رویترز به نقل از جنبش جهاد اسلامی عنوان کرد که آتش بس در غزه در ساعت 3 و نیم بوقت گرینویچ بعد از موافقت اسرائیل با میانجیگری مصر، اجرا شد .

خبرنگار ما به نقل از ارتش اسرائیل خاطر نشان کرد روند زندگی در اسرائیل به صورت کامل به حالت عادی بازگشت به جز در منطقه نزدیگ به نوار غزه که هماهنگی های لازم میان وزارت خانه‌های گوناگون و شهرداری ها و ارتش در حال انجام می‌باشد.

رویترز به نقل از وزیر خارجه اسرائیل افزود: «اسرائیل در صورتی که فعالان فلسطینی به آتش بس پایبند بمانند، به آتش بس در غزه پایبند خواهد ماند ولی تغییری در سیاست مربوط به ترورها و اعتراض‌ها درمنطقه مرزی داده نشده است» .

یک مقام مسئول در جنبش جهاد اسلامی پیش تر به رویترز گفته بود که اسرائیل با خواسته جنبش در مورد متوقف کردن ترور فعالان و توقف تیراندازی به سوی معترضان در نقطه مرزی، موافقت کرده است .

از سوی دیگر نیکولای ملا دینوف فرستاده سازمان ملل تاکید کرد این سازمان و مصر تلاش زیادی را برای برقراری آتش بس درغزه به خرج دادند و چند ساعت آینده، لحظات سرنوشت سازی در غزه خواهد بود و همه باید خویشتنداری داشته باشند .

خبرنگار العربیه و الحدث در اراضی اشغالی پیشتر گزارش داده بود که تعداد قربانیان تجاوزات اخیر اسرائیل در غزه و اجرای ده‌ها حمله هوائی اسرائیل طی 3 روز متوالی به 34 کشته از جمله زن وکودک و 111 زخمی رسید.

ارتش اسرائیل مراکز جدید وابسته به جهاد اسلامی در جنوب و بخش میانی نوار غزه را هدف حملات دریائی و هوائی خود قرار داد.

جنبش فلسطینی جهاد اسلامی از اسرائیل خواسته بود «عملیات ترور و کشتار تظاهرکنندگان در منطقه مرزی غزه را متوقف سازد و شروط خود برای آتش بس در غزه را از طریق مصر به اطلاع اسرائیل رساند».

به گفته خبرنگار العرییه و الحدث، مصر از گروه های فلسطینی و جنبش جهاد اسلامی خواست با برقراری آتش بس فوری ، مسالمت آمیز بودن راه پیمائی‌های بازگشت را حفظ نمایند .

مصر همچنین از اسرائیل خواستار برقراری آتش فوری و توقف ترورها و توقف تیراندازی به سوی تظاهر کنندگان در راهپیمائی‌های بازگشت شد .

مصر در سایه حمایت سازمان ملل متحد، تماس های زیادی را با طرفین برای تحکیم هر چه بیشتر آرامش در این منطقه برقرار کرده است اما این تلاش‌ها تا سحرگاه امروز پنجشنبه به نتیجه نرسیده بود .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید