محاصره امنیتی میدان الخلانی بغداد و بروز درگیری و تلفات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از محاصره میدان الخلانی در بغداد در روز سه‌شنبه از سوی نیروهای امنیتی، به گفته منابع آگاه، عناصر نفوذی اقدام به پرتاب نارنجک به طرف نیروهای امنیتی مستقر در این میدان کردند که در نتیجه دو افسر و 6 سرباز زخمی شدند.

به گزارش العربیه، نیروهای امنیتی حاضر در نزدیکی میدان الخلانی بغداد، سه‌شنبه بعد از موضع گرفتن در نزدیک به میدان، اقدام به قرار دادن بلوک‌های سیمانی در این میدان و در پل السنک برای ممانعت از عبور تظاهرکنندگان کردند.

منابع امنیتی گفته‌اند، آتش‌سوزی در داخل ساختمانی در نزدکی میدان مزبور رخ داد و زد و خوردها میان تظاهر کنندگان و نیروهای امنیتی مشاهده شد. از سوی دیگر به گفته کنشگران مدنی، نیروهای امنیتی مستقر در میدان الخلانی با استفاده از گلوله‌های جنگی علیه تجمع معترضان حاضر در این میدان، سعی در مجبور کردن آنها به ترک این منطقه و بازگشت به میدان تحریر کردند که این امر بعد از بروز رویارویی و گریز فیمابین، از سوی تظاهرکنندگان پذیرفته نشد.

نارنجک‌های دودزا و گاز اشک‌آور

این در حالی است که چند ساعت پیش، تلویزیون عراق از قول فرمانده عملیات بغداد، وقوع هر گونه برخورد میان نیروهای امنیتی و تظاهرگنندگان حاضر در میدان الخلانی را تکذیب کرد. او از اقدام معترضان در ممانعت از تعدی برخی از افراد به نیروهای امنیتی انتشار یافته در این مکان قدردانی کرد. به گفته فعالان، درگیری‌ها در میدان الخلانی همچنان ادامه دارد.

رسانه‌های عراق از قول یک منبع امنیتی آورده‌اند که نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور و نارنجک‌های دودزا در رویارویی با تظاهرکنندگان استفاده کرده و جریان برق را در نزدیکی میدان الخلانی قطع کردند.

در همین حال، تظاهر کنندگان در جنوب عراق اقدام به بستن دو پل النصر و الحضارات در مرکز ناصریه کردند.

گزارش‌های رسانه‌ای عراق حاکی از تظاهرات عناصر منتسب به دستگاه امنیتی عراق در ابراز حمایت از معترضان در کربلا است اما نیروهای انتظامی این شهر، خبر مزبور را تکذیب کرده و تاکید دارند این تظاهرات در اعلام حمایت از آیت الله سیستانی صورت گرفت.

سندیکاها و سازمان ها و جهات و شخصیت‌های کربلا دوشنبه بیانیه‌ای را صادر کردند که در آن، سقف زمانی را برای اجرای خواسته‌های‌شان آن معین کرده و از دولت خواستند نماینده خود را ظرف 48 ساعت اعزام کند.

در این بین به گزارش تلویزیون عراق، دفتر آیت الله سیستانی روحانی شیعی عراق در بیانیه خود، ضرورت پایان دادن به خشونت علیه تظاهرکنندگان را مورد تاکید قرار داد.

سیستانی همچنین خواهان توقف بازداشت و ربایش تظاهر کنندگان و اجرای اصلاحات واقعی در مدت زمان منطقی گردید.

از سوی دیگر نیروهای انتظامی کربلا با هشدار به معترضان نسبت به تعرض به املاک عمومی، خواستار همکاری با نیروهای امنیتی در راستای برآورده شدن خواسته‌های تظاهرکنندگان شد.

بر مبنای آمار رسمی، اعتراض‌های جاری در عراق از اول اکتبر گذشته تا کنون 319 کشته برجای گذاشته و تحرکات مردمی از پایان اکتبر تبدیل به موج شورش مدنی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید