تاکید هیأت فرانسوی بر آمادگی پاریس برای کمک به حل بحران لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

میشل عون رئیس جمهوری لبنان چهارشنبه 13 نوامبر در کاخ ریاست جمهوری در بعبدا از کریستوف فارنو مدیر اداره خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه فرانسه که ریاست هیأت فرانسوی را بر عهده دارد، استقبال کرد.

به گزارش العربیه، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و دولت این کشور با اعزام هیأتی به بیروت بر آمادگی پاریس برای کمک به حل بحران لبنان تاکید کردند.

هیأت فرانسوی حامل پیامی از طرف امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و دولت این کشور در تاکید اهتمام فرانسه به اوضاع لبنان و آمادگی پاریس برای کمک به حل بحران در شرایط کنونی لبنان است.

از طرفی ریاست جمهوری لبنان بر شبکه «توئیتر» به نقل از عون نوشت که گفته «در نتیجه آنچه که در کشور جریان دارد اوضاع اقتصادی رو به وخامت است». عون اشاره کرده که آغاز عملیات حفاری نفت و گاز به تدریج به بهبود اوضاع کمک خواهد کرد».

عون همچنین افزود: «به تماس‌هایم برای انجام رایزنی‌های پارلمانی ضروری جهت تعیین رئیس جدیدی برای دولت ادامه خواهم داد».

کریستوف فارنو مدیر اداره خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه فرانسه همچنین با جبران باسیل وزیر خارجه و لبنانی‌های مقیم‌ خارج ملاقات کرد اما بدون هیچ‌گونه اظهارنظری آنجا را ترک کرد.

هیأت فرانسوی در حالی برای انجام دیدارهایی با تعدادی از مسئولان لبنانی و بررسی آخرین تحولات این کشور وارد بیروت شده بود که جنبش اعتراضی مردمی لبنان نزدیک به یک ماه است که بدون دستیابی به راه حلی سیاسی همچنان در جریان است و روز گذشته تظاهرات مردم لبنان که به مسالمت‌آمیز بودن شهرت یافته، یک نفر کشته داد که اولین قربانی این اعتراضات به شمار می‌رود.

این مقام فرانسوی و هیأت همراهش قرار است زنجیره‌ای از نشست‌ها با رؤسای قوای سه‌گانه لبنان و اضافه بر آن با رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه این کشور برگزار ‌کند به ویژه این‌که اولین قربانی اعتراضات مردمی که روز گذشته در الشویفات در جنوب بیروت پایتخت کشته شده وابسته به این حزب است.

بدون ارائه طرح ابتکاری مشخصی

منابع رسانه‌ای لبنان به نقل از مسئولان این کشور گفته‌اند که سفر هیأت فرانسوی به ریاست فارنو حامل طرح ابتکاری مشخصی نیست بلکه با هدف جمع‌آوری اطلاعاتی برای پاریس است که تلاش می‌کند راه حل‌هایی را برای برون‌رفت از بحران لبنان ارائه دهد.

خبرنگار «العربیه» و«الحدث» در بیروت چهارشنبه به حضور گسترده نیروهای امنیتی در بعبدا اشاره کرد که پس از فراخوان معترضان در لبنان برای تظاهرات در برابر کاخ ریاست جمهوری در بعبدا به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

این در حالی است که بعضی از تظاهرکنندگان با نشستن روی زمین و سوزاندن لاستیک‌ها اقدام به بستن بعضی از راهها کردند.

روز گذشته سه‌شنبه و همزمان با پایان یافتن سخنان میشل عون رئیس جمهوری لبنان در یک گفتگوی تلویزیونی در کاخ ریاست جمهوری، فراخوان‌هایی برای ادامه تظاهرات داده شد.

اظهارات میشل عون در این گفتگوی تلویزیونی باعث شعله‌ور شدن آتش خشم تظاهرکنندگان لبنانی شده که در پی آن و برای اولین بار از زمان آغاز جنبش اعتراضی مردم لبنان یک نفر کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size