حملات جدید اسرائیل به نوار غزه 5 کشته بر جای نهاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی حملات اسرائیل به نوار غزه 5 فلسطینی کشته شدند این حمله در پی اظهارات بنیامین ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل صورت گرفت که سه‌شنبه 12 نوامبر 2019 با بیان این که فرمانده «جنبش جهاد اسلامی فلسطین» که در بمباران هوایی صبح امروز اسرائیل کشته شد برای دست زدن به یک حمله طرح‌ریزی می‌کرد، تاکید کرد که بمباران نوار غزه توسط اسرائیل این بار تا مدتی ادامه خواهد یافت.

ناتانیاهو افزود: «بهاء ابوالعطا بمبی ساعتی و نیروی محرکه حملات اخیر علیه اسرائیل بود».

این در حالی است که ارتش اسرائیل در تنش‌افزایی جدیدی علیه نوار غزه بخشی از سربازان احتیاط را به خدمت فراخوانده و تعداد بیشتری از تانک‌ها را در اطراف غزه مستقر کرده است.

موضع اتحادیه اروپا

از طرفی اتحادیه اروپا پس از تنشهای صبح امروز میان اسرائیل و نوار غزه در پی تبادل حملات هوایی و عملیات پرتاب موشک میان نوار غزه و اسرائیل، خواستار توقف «فوری و کامل» تنش‌‌ها شد.

فدریکا موگرینی سخنگوی وزارت خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت که «هم اکنون توقف تنش‌ها برای حفظ جان و ایمنی غیرنظامیان اسرائیلی و فلسطینی ضروری است».

موگرینی در ادامه تاکید کرد که «پرتاب موشک‌ها به سوی غیرنظامیان غیرقابل پذیرش است و فورا باید متوقف شود».

کشته شدن 5 فلسطینی

این در حالی است که بنا به منابع بیمارستانی نوار غزه در حملات هوایی جدید اسرائیل 5 فلسطینی کشته و 30 تن دیگر زخمی شدند.

اشرف القدره سخنگوی وزارت بهداشت فلسطینی در نوار غزه، انتقال یک کشته و تعدادی از مجروحان به بیمارستان اندونزی در شمال غزه در پی حملات اسرائیلی را تایید کرد.

خبرگزاری فلسطینی به نقل از وزارت خارجه اعلام کرد که رهبری فلسطین تماس‌هایی را در تمامی سطوح برای توقف فوری تجاوز اسرائیل به نوار غزه آغاز کرده است.

تهدید از سوی جهاد اسلامی

تنش‌ها صبح امروز سه‌شنبه در غزه زمانی آغاز شد که ارتش اسرائيل، بهاء ابوالعطا یکی از فرماندهان «جنبش جهاد اسلامی فلسطین» را در حمله هوایی به منزلش کشت.

جهاد اسلامی نیز ضمن اعلام آماده‌باش کامل و تهدید به دست زدن به واکنش، چندین موشک را از نوار غزه به سوی شهرک‌های اسرائیلی پرتاب کرد.
از سویی «جنبش مقاومت اسلامی فلسطین» (حماس) نیز مقرهای حکومتی را تخلیه و مدارس را تعطیل اعلام کرد.

اسرائیل از طرفی اعلام کرد که تاکنون 50 موشک از نوار غزه پرتاب شده است و یک جنگنده اسرائیلی نیز 2 عنصر از یگان پرتاب راکت وابسته به جهاد اسلامی را در شمال غزه مورد هجوم قرار داده است.

اسرائیل همچنین در مناطق مجاور با نوار غزه آماده‌باش اعلام کرده، مدارس را تعطیل و گذرگاه‌های مرزی را بست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید