عراق.. 10 تظاهرکننده کشته و 60 تن دیگر در درگیری‌های بصره مجروح شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه تظاهرات گسترده و تعامل خشونت‌بار نیروهای امنیتی با معترضان در شهرهای مختلف عراق به ویژه در بغداد پایتخت و بصره پرجمعیت‌ترین شهر جنوب این کشور شامگاه جمعه 8 نوامبر منابع عراقی از کشته شدن 10 تظاهرکننده و مجروح شدن 60 تن دیگر در درگیری‌های بصره خبر دادند.

العربیه به نقل از منابع عراقی گزارش داد، نیروهای امنیتی در بصره با گلوله‌های جنگی به سوی تظاهرکنندگان آتش گشودند که در نتیجه آن دست‌کم 3 تن مجروح شدند.

بنابه همین گزارش در پی مقابله خشونت‌بار نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان در بغداد پایتخت عراق نیز تعدادی از تظاهرکنندگان مجروح شدند.

کمیساریای حقوق بشر عراق در بیانیه‌ای فوری کشته شدن 23 تن و مجروح شدن 1077 تن دیگر از تظاهرکنندگان طی 5 روز گذشته از اعتراضات را تایید کرد.

این در حالی است که صدها تن از تظاهرکنندگان علی‌رغم تدابیر شدید نیروهای امنیتی به سوی میدان التحریر بغداد حرکت کرده‌اند.

منابع «الحدث» و «العربیه» گزارش دادند که نیروهای امنیتی عراق برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در پل التحریر بغداد از گازهای اشک‌آور استفاده کردند و مانع از رسیدن تظاهرکنندگان به پل شهدا شدند که این اقدامات در ورودی پل شهدا منجر به وقوع درگیری‌ها و مجروح شدن تعداد کثیری از تظاهرکنندگان شده است.

آمار کشته شدگان در تظاهرات بصره

در بصره پرجمعیت‌ترین شهر عراق که در جنوب این کشور واقع شده است آمار کشته شدگان با فوت شدن 2 تن از مجروحان به 12 تن افزایش یافته و تعداد مجروحان نیز به بیش از 270 تن افزایش یافته است.

در شهر بصره همچنین تعدادی از قربانیان ناآرامی‌های جاری تحت تدابیر شدید امنیتی پلیس تشییع شدند.

از سویی دیگر در استان کربلا نیز نیروهای امنیتی اقدام به بستن یکی از خیابان‌های اصلی شهر کردند که میدان تظاهرات را به ساختمان استانداری مرتبط می‌ساخت.

خبرنگار «العربیه» و «الحدث» در بغداد به ادامه درگیری‌های میان نیروهای ضد شورش و تظاهرکنندگان در خیابان الرشید اشاره کرد که تدابیر امنیتی شدیدی را بر تمامی ورودی‌های منتهی به میدان تحریر که نقطه تجمع ده‌ها هزار تن از تظاهرکنندگان است اعمال کرده‌اند.

یک نیروی امنیتی عراق پیش‌تر گزارش داده بود که نیروهای امنیتی اغلب خیابان‌های اصلی در استان بصره را بسته‌اند.

رسانه‌های عراقی از این مقام امنیتی نقل کردند که گفته «نیروهای امنیتی از صبح امروز تدابیر خود در استان بصره را افزایش داده‌اند». او همچنین به «حضور گسترده نیروهای امنیتی در این شهر» اشاره کرده است.

از سویی و در اولین واکنش به کشته شدن 4 تن از معترضان در شهر بصره و هنگامی که نیروهای امنیتی برای متفرق ساختن تحصن کنندگان معترض تلاش می‌کردند، تلویزیون عراق به نقل از سخنگوی فرمانده کل اعلام کرد که «طرف‌های منحرفی» با استفاده از اسلحه جنگی به سوی نیروهای امنیتی و شهروندان در استان آتش گشودند.

سخنگوی فرمانده کل در ادامه گفت: «طرف‌های منحرفی که برای به هم زدن اوضاع تلاش می‌کنند باعث کشته شدن تعدادی از شهروندان در بصره شدند».

این در حالی است که فرمانده عملیات بغداد پنج‌شنبه تاکید کرده بود که فرمان‌های مربوط به بازداشت نیرویی که برای متفرق ساختن تظاهرکنندگان در خیابان الرشید اقدام به تیر‌اندازی هوایی کرده، صادر شده است.

همچنین پلیس عراق و منابع بیمارستانی این کشور اعلام کردند که نیروهای امنیتی عراقی پنج‌شنبه دست‌کم 6 تن از تظاهرکنندگان را با گلوله‌های جنگی در وسط بغداد کشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید