اردوغان دوباره اروپا را تهدید کرد: یا پول بدهید یا مرزها را برای مهاجران باز می‌كنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با تهدید دوباره کشورهای اروپایی، گفت که اگر پول کافی به او داده نشود، مرزها را باز کرده و اروپا را غرق مهاجران خواهد کرد.

اردوغان در نشست خبری با همکاری مجارستانی‌اش ویکتور اوبان در بوداپست گفت که کشورش اگر حمایت مالی کافی را از اتحادیه اروپا دریافت نکند، درهایش را به سوری مهاجرانی که قصد رسیدن به اروپا دارند، باز خواهد کرد، زیرا که ترکیه نمی‌تواند به تنهایی این بار را به دوش بکشد.

با این حال او مدعی شد که فارغ از اینکه کشورش کمکی دریافت کند یا خیر به «حمایت از مهمانان» ادامه خواهد داد ولی «اگر این راه به نتیجه نرسد، درها را باز خواهد کرد.»

او در امه گفت: «اگر دیدیم اوضاع به خوبی پیش نمی‌رود، همانگونه که قبلا گفتم، راهی جز باز کردن مرزها پیش رویمان نخواهد بود. اگر مرزها را باز کنیم، واضح است که مقصد [مهاجران] کجا خواهد بود.»

اردوغات در ادمه سخنانش مدعی شد که هدف از «منطقه امن» که قصد ایجاد آن در شمال سوریه را دارد، تضمین بازگشت پناهجویان به خاک کشورشان است.

رئیس‌جمهوری ترکیه از کشورهای اروپایی خواست که کمک‌های مالی بیشتری در اختیارش بگذارند تا اون «منطقه امن» در سوریه را ایجاد کرد و پناهنجویان سوری را به آنجا بازگرداند.

اتحادیه اروپا اما در مقابل از تجاوز نظامی ترکیه به سوریه به شدت انتقاد کرد. مولود چاووش‌اوغلو در روزهای گذشته فاش کرد که هزینه عملیات نظامی در شمال سوریه را قطر پرداخت کرده و او شخصا سلام و مراتب تشکر اردوغان را به تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر ابلاغ کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید