شعله کشیدن خشم در جنوب عراق و آتش زدن منازل نمایندگان مجلس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تظاهرکنندگان عراقی شامگاه سه‌شنبه 5 نوامبر 2019 تلاش کردند ساختمان استانداری را در استان کربلا به تصرف خود درآورند و جمعی از تظاهرکنندگان در استان ذی قار نیز خانه‌های متعلق به نمایندگان را به آتش کشیدند.

به گزارش خبرنگار العربیه، جمعی از تظاهرکنندگان در استان ذی قار ( جنوب عراق ) خانه‌های متعلق به نمایندگان این استان را به آتش کشیدند. تظاهرکنندگان خشمگین شامگاه سه‌شنبه منازل سه تن از نمایندگان شهرستان الشطره در شمال شهر ناصریه را آتش زدند.

این منازل متعلق به ناجی السعیدی از فراکسیون سائرون و منی الغرابی از فراکسیون الفتح و زینب الخزرجی از فراکسیون القانون بود.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری عراق، معترضان همچنان بندر ام قصر در بصره را بسته‌اند .دیدبان حقوق بشر عراق خبر داد که در جریان درگیری‌های ام قصر دست کم دو تن کشته شدند.

تحصن‌کنندگان تهدید کردند با دامن زدن هر چه بیشتر به شدت تظاهرات، در نزدیکی تاسیسات نفتی و مراکز حساس به منزله اهرم فشار، دولت مرکزی را وادار به استعفا خواهند کرد. در همین اثنا بزرگان و شیوخ عشایر عراقی حمایت و پیوستن خود را به تظاهرکنندگان و خواسته‌های آنها اعلام کردند.

بیش از 260 کشته

رویترز گزارش داد که از آغاز تظاهرات در عراق از ابتدای اکتبر بیش از 260 نفر در اعتراض به فساد و دخالت ایران در امور این کشور جان باختند.

اکثر این کشته شدگان در هفته نخست تظاهرات به ضرب گلوله تک تیراندازان از بام ساختمان‌های بغداد کشته شدند ولی علی‌رغم این امر، تظاهرات در 12 روز گذشته روند تصاعدی به خود گرفته است.

موج تازه خشونت‌ها بعد از درخواست عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق از تظاهرکنندگان برای به تعلیق درآوردن تحرک‌شان شکل گرفت که به گفته وی به اهداف خود رسیده و ادامه این تحرک باعث آسیب دیدن اقتصاد کشور می‌شود.

نخست وزیر ضمن دادن وعده اجرای اصلاحات افزود: «من حاضر به استعفا هستم در صورتی که سیاست‌مداران در مورد جایگزین من به توافق برسند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید