تحرک مردمی لبنان به سراغ «مفسدین» می‌رود ...تظاهرات در برابر نهادها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه گزارش داد پیش‌بینی می‌شود چهارشنبه 6 نوامبر تجمعاتی در مقابل مراکز و نهادها که منبع فساد و حیف میل قلمداد می‌شوند، صورت بگیرد.

این در حالی است که پشت پرده سیاسی لبنان، تا این لحظه حاکی از هیچگونه حل و فصلی در ارتباط با توافق در راستای تسریع روند معرفی نخست وزیر جدید واجرای رایزنی‌های پارلمانی و تشکیل کابینه نیست.

علی رغم دیدار روز دوشنبه سعد حریری نخست وزیر مستعفی با جبران باسیل وزیر خارجه کابینه گرداننده امور (رئیس جریان ازاد ملی پشتیبان رئیس جمهوری )، مطالب فاش شده از این ملاقات بیانگر عدم دستیابی به راه حل است.

درهمین اثنا گروه فعال در تحرک مردمی از 17 اکتبر تا به امروز، در بیانیه روز گذشته خود خواستار «عدم مرکزیت گرائی تحرکات مردمی در کلیه مناطق به منظور اعمال فشار حداکثری بر حاکمیت و محاصره مراکز و نهادهای حساس نظام و مراکز فساد» شد.

مراکز تغذیه کننده فساد

به گفته خبرنگار العربیه، جمعی از جوانان صبح چهارشنبه در مقابل دادگستری واقع در منطقه العدلیه بیروت تجمع کردند. همچنان گروهی دیگر نیز در برابر مرکز النافعه واقع در منطقه دکوانه (المتن – جبل لبنان) تجمع کردند و معترضان ورودی «اوجیرو» (شرکت دست اندرکار تماس‌های تلفنی) در منطقه جونیه را مسدود کردند.

دانشجویان دانشگاه‌های نبطیه ضمن تحصن در ابراز همبستگی با تحرکات معیشتی در حال راهپیمایی در خیابان‌ها هستند. انبوهی از دانشجویان در شهر صدا نیز در مرکز شهر تجمع کردند که منجر به بسته شدن راه‌ها شد.

جهات گرداننده گروه‌های بزرگ شرکت کننده در این خیزش مردمی تاکید کردند جنبش آنها وارد مرحله تازه‌ای شده که اساس آن بر تجمع در مقابل «نهادهای مفسد» چه دولتی و چه خصوصی قرار دارد.

این جهات «فهرست اهداف» خود را با تمرکز بر بانک‌ها و دو شرکت ارتباطات تلفن همراه، شرکت برق و سازمان املاک دریائی معین کردند.

جمعی از فعالان در عرصه اعتراضات اجتماعی نیز عنوان کردند برنامه زمان بندی برای برپایی تجمع و تظاهرات را متعاقبا اعلام خواهند کرد.

املاک دریائی

در این راستا گروه «بخاطر حقم» روز چهارشنبه امروز در حساب کاربری خود در فیسبوک اعلام کرد، راهپیمایی مردمی را به سمت «ساحل بهشت» در مرکز بیروت برگزار می‌کند چرا که شک ندارد املاک دریایی، متعلق به تمامی مردم است.

این در حالی است که بر اساس اخبار، ارتش لبنان سه‌شنبه مبادرت به باز کردن بیشتر جاده‌ها کرد. در همین خصوص به گزارش خبرگزاری دولتی، جمعی از جوانان در طرابلس جاده بین‌المللی طرابلس – بیروت را در منطقه استراحتگاه «البالما» با متوقف کردن خودروها و کامیون‌ها بستند اما جاده ساحلی قدیمی همچنان باز است.

گزارش‌های موجود حاکی از آن است که کلیه ورودی‌های پایتخت در حال حاضر باز می‌باشد.

از سوی دیگر صدها تن از تظاهرکنندگان شب گذشته هم در طرابلس و هم در صیدا در میدان‌های شهر تجمع کرده و با در دست داشتن پرچم‌های لبنان شعارهایی همچون «انقلاب، انقلاب» را سر دادند.

عرصه تظاهرات شبانه در طرابلس نیز مملو از تظاهرکنندگان بود که بعد از اقدام نیروهای امنیتی صبح دیروز در جلوگیری از بستن تعدادی از مراکز دولتی و بانک‌ها توسط تظاهر کنندگان صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید