قطع کامل خدمات اینترنت در بغداد و تعدادی دیگر از شهرهای عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که نیروهای امنیتی با استفاده از خشونت، گلوله‌های جنگی، بمب‌های صوتی و گازهای اشک‌آور تظاهرکنندگان را از اطراف ساختمان تلویزیون دولتی عراق متفرق کردند خبرنگار العربیه در عراق نیز از قطع کامل خدمات اینترنت در بغداد پایتخت و تعدادی دیگر از شهرهای عراق خبر داد.

از سویی منابع بیمارستانی عراق نیز از کشته شدن یک نفر و مجروح شدن 7 تن دیگر در درگیری‌های میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در شهر الناصریه خبر دادند.

یک منبع مسئول عراقی کشته شدن 5 تن از افراد از جمله یک عنصر امنیتی و مجروح شدن 60 تن دیگر در اعتراض‌های بغداد پایتخت عراق را تایید کرد.

نیروهای امنیتی عراق همچنین با شلیک مستقیم گلوله‌های جنگی به سوی تظاهرکنندگان روی پل شهدا در بغداد برای متفرق کردن معترضان تلاش کردند.

منابع العربیه همچنین گزارش کردند، تظاهرکنندگان در اطراف کنسولگری ایران در کربلا تجمع کرده و پس از پایین آوردن پرچم ایران از روی ساختمان کنسولگری، پرچم عراق را به جای آن برافراشتند. و پلاکاردهایی را در مقابل کنسولگری ایران و تحت عنوان «با فرمان ملت بسته شده است» نصب کردند.

تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی تظاهرکنندگان

از سویی خبرگزاری رویترز در گزارشی گفت، نیروهای امنیتی عراق یک تظاهرکننده را با شلیک مستقیم گلوله کشته‌اند، این در حالی است که عکاس خبرگزاری رویترز نیز گفت، او شاهد کشته شدن دست‌کم 4 تن دیگر با شلیک گلوله‌های جنگی بوده است.

منابع العربیه همچنین گزارش دادند که خودروهای اورژانس تعدادی از مجروحان را از منطقه العلاوی در اطراف دفتر نخست وزیر جابجا کرده‌اند و این منطقه شاهد حضور گسترده نیروهای کمکی بوده است.

در تحولی دیگر نیروهای امنیتی عراق با تعدادی از تظاهرکنندگان که تلاش می‌کردند به مقر وزارت دادگستری در وسط بغداد وارد شوند مقابله کرده و در پی آن حریق‌هایی در اطراف این وزارت‌خانه مشاهده شد.

نیروهای امنیتی همچنین بمب‌های اشک‌آور را به سوی تجمع کنندگان پرتاب کردند و در این‌باره سخنگوی ارتش عراق از متفرق شدن تظاهرکنندگان در مقابل وزارت دادگستری خبر داده است.

همچنین در تدابیری پیشگیرانه تعدادی از نیروهای امنیتی کمکی به مقر وزارت خارجه عراق اعزام شدند تا مانع از نزدیک شدن تظاهر کنندگان به مقر وزارت‌خانه شوند.

در درگیری‌های خشونت‌بار میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در بغداد نیز تعداد زیادی مجروح شدند و در پی آن تظاهرکنندگان موفق شدند راه ارتباطی پل العلاوی و راه موزه در مسدود کنند.

این در حالی است که دوشنبه هزاران تن از مخالفان دولت عراق در وسط بغداد پایتخت تجمع کرده و در اقدامی چالش برانگیز از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خواستند به اعتراض‌هایی پایان دهد که او گفته بود میلیاردها دلار هزینه متحمل اقتصاد عراقی کرده و زندگی روزمره را به تعطیلی کشانده است.

قرار بود فعالان عراقی به منظور فشار بر سلطه حاکمه و تا محقق شدن خواسته‌های‌شان از روز دوشنبه تا اطلاع ثانوی در بغداد دست به اعتصاب عمومی بزنند.

این در حالی است که بنا به گزارش فرانس پرس، به نقل از منابع بیمارستانی، 3 تن از معترضان در اثر اصابت گلوله در مقابل کنسولگری ایران در کربلا کشته شدند.

در تحولات میدانی خارج از پایتخت بغداد نیز نیروهای نظامی کمکی به دروازه بندر ام قصر در استان بصره رسیدند که تظاهرکنندگان و اعتصاب کنندگان در مقابل آن تجمع کرده و لاستیک‌هایی را آتش زدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید