امضای "توافق‌نامه ریاض" میان دولت یمن و شورای انتقالی جنوبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«توافق‌نامه ریاض» امروز سه‌شنبه 5 اکتبر میان دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوب، با حضور شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی، عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهوری یمن و عید روس الزبیدی رئیس شورای انتقالی جنوب و شیخ محمد بن زاید ولی‌عهد ابوظبی امضا شد‌.

شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابو ظبی به منظور شرکت در امضای این توافقنامه بعد از ظهر سه‌شنبه به همراه هیأتی وارد ریاض شد و در فرودگاه بین‌الملللی ملک خالد مورد استقبال امیر ریاض و سفیر امارات قرار گرفت.

امضای این توافق‌نامه تحت نظارت پادشاهی عربی سعودی میان طرف‌های متحد علیه شبه‌نظامیان حوثی، به منزله سنگ‌بنای مرحله تازه‌ای از همکاری، مشارکت و یک کاسه‌سازی تلاش‌ها در راستای از میان نابودی کودتا و ازسرگیری روند توسعه و سازندگی به ویژه در استان‌های آزادشده جنوب کشور یمن است.

اساسی‌ترین بندهای این توافق‌نامه بر بازگشت دولت قانونی به عدن ظرف 7 روز و یک پارچه‌سازی تمامی تشکیلات نظامی زیر سلطه وزارت کشور و وزارت دفاع و تشکیل کابینه کارآمد بر اساس تقسیم برابر مناصب میان شمال یمن و جنوب یمن، تاکید دارد.

الزبیدی: ما به درایت پادشاه سعودی اعتماد کامل داریم

الزبیدی رئیس رئیس شورای انتقالی جنوب در وبگاه این شورا نوشت : «ما کاملا به درایت و خردورزی پادشاه و ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی اعتماد داریم و از همین رو بود که اصرار به موفقیت میانجیگری پادشاهی عربی سعودی برای دستیابی به صلح داشتیم».

او افزود: «امروز توافق‌نامه عادلانه‌ای را امضا می‌کنیم که بر طبق آن اصول ثابت ملی خود را حفظ کرده و از امروز تلاش‌های نظامی را در جهت صنعا و برای مبارزه با شبه‌نظامیان حوثی سامان خواهیم داد. تردید ندارم که این توافق‌نامه راه را برای پیروزی‌های تازه علیه توسعه‌طلبی
ایران هموار خواهد کرد .

به گفته او این توافق‌نامه به منظور ایجاد نهادها، تثبیت امنیت و ثبات در کشور، برداشتن رنج و دشواری از دوش ملت یمن و مهار شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران شکل گرفته است.

توافق‌نامه ریاض مشتمل بر مواردی از قبیل التزام به حقوق کامل شهروندی و برطرف کردن تبعیض مذهبی و منطقه‌ای، یک‌کاسه‌سازی تلاش‌ها جهت پایان دادن به کودتای حوثی‌ها، مقابله با داعش و القاعده و تشکیل کمیته‌ای از هم‌پیمانان به رهبری پادشاهی عربی سعودی برای
پیگیری اجرای توافق‌نامه است.

از جمله اقدامات عملی مورد تاکید در این توافق‌نامه در عرصه سیاسی و اقتصادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

-شروع کار کابینه 7 روز پس از امضای توافقنامه.

-فعال کردن نهادهای دولتی در استان‌ های آزاد شده و پرداخت حقوق کارمندان.

-سپرده‌گذاری منابع مالی دولت در بانک مرکزی در عدن و هزینه کردن آن براساس بودجه فعال‌سازی دستگاه‌های نظارتی، مبارزه با فساد و تشکیل مجدد شورای اقتصادی.

-تشکیل کابینه 24 نفره و تقسیم برابر مناصب میان شمال و جنوب و انتخاب وزرائی که در جنگ‌ها و تنش‌آفرینی‌های اخیر دست نداشتند
انتصاب استاندار و مدیر امنیت عدن ظرف 15 روز.

از سوی دیگر به گفته عبدالملک المخلافی وزیر خارجه اسبق یمن و مشاور عبدربه هادی منصور رئیس‌جمهوری، حوثی‌ها نگران نتایج اجرای توافق‌نامه ریاض هستند که موجبات اتحاد مردم یمن در مقابله با نقشه‌های ایران و پایان بخشیدن به کودتای شبه‌نظامیان را فراهم خواهد آورد.

به گفته او، حضور نیروهای هم‌پیمان به رهبری پادشاهی عربی سعودی ونظارت مستقیم بر توافق‌نامه ریاض، ضامن حقیقی اجرای آن می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید