بیانیه مشترک سعودی-هند و توافق برای محافظت از امنیت آبراه‌های دریایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
9 دقيقه (Reading time)

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود شامگاه سه‌شنبه 29 اکتبر با ناریندرا مودی نخست وزیر هند جلسه گفت‌وگوهایی منعقد کرد که در آن روابط دوجانبه، تاریخی و عمیق میان دو کشور دوست و ملت‌های آنها، همچنین درباره مسائل منطقه‌ای دارای اهتمام مشترک، تبادل نظرهایی صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، در این بیانیه مشترک دو طرف بر اهمیت مشارکت دو جانبه برای تقویت راهکارهای تضمین حفظ امنیت و ایمنی آبراه‌ها در منطقه، اقیانوس هند و منطقه خلیج در مقابل هر گونه تهدیدی که امنیت ملی آنها تاثیر بگذارد، توافق کردند.

دو طرف همچنین بر تعهدشان به شراکت استراتژیک برآمده از توافق ریاض در فوریه - مارس سال 2010 تاکید کرده و ضمن استقبال از تاسیس شورای شراکت استراتژیک میان دو کشور، سند تاسیس این شورا از سوی محمد بن سلمان ولی‌عهد، نائب رئيس شورای وزیران، و وزیر دفاع سعودی و از طرف هند توسط ناریندرا مودی نخست وزیر این کشور به امضا رسید.

دو طرف همچنین طی این دیدار از توافق‌ها و یادداشت‌های تفاهم و همکاری متبادل میان طرف‌های دولتی و خصوصی دو کشور استقبال کردند.

دو طرف از پیشرفت در روند روابط دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، دفاعی، نیروی‌کار و روابط میان مردم دو کشور در سال‌های اخیر که بر قدرت روابط دوجانبه افزوده است، ابراز خشنودی کردند.

دو طرف همچنین از افزایش سطح رایزنی‌ها و هماهنگی میان دو کشور درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارای اهتمام مشترک و در چارچوب مسئولیت‌های‌شان برای تقویت صلح، ثبات و امنیت در جهان استقبال کردند.

گفت‌وگوهای دوجانبه

از سویی شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولی‌عهد، معاون رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی در ریاض ضمن دیدار با ناریندرا مودی نخست وزیر هند جلسه گفت‌وگوهای دوجانبه‌ای را با او منعقد کرد و دو طرف طی این دیدار روند روابط دوستی و همکاری میان دو کشور را مورد تحسین قرار دادند.

شاهزاده محمد بن سلمان و ناریندرا مودی همچنین پیشرفت‌های حاصله در زمینه همکاری‌های دوجانبه در تمام زمینه‌های مختلف را باارزش خواندند.

دو طرف همچنین درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارای اهتمام مشترک به رایزنی پرداخته و بر مخالفت قاطعانه خود با تمامی اشکال مختلف دخالت‌ها در امور داخلی کشورها و ضرورت اقدام جامعه بین‌المللی در چارچوب مسئولیت‌هایش برای منع هر گونه تجاوزهایی علیه حاکمیت کشورها را مورد تاکید قرار دادند.

دو طرف بر مفاد قطعنامه 2254 شورای امنیت درباره اوضاع در سوریه تاکید کرده و بر اهمیت محافظت از وحدت یمن و تحقق امنیت و ثبات در این کشور و همچنین بر اهمیت ایجاد راه حلی سیاسی برای برون‌رفت از بحران یمن بنا بر ابتکار خلیجی، نتایج گفتگوهای ملی یمن و قطعنامه شماره 2216 شورای امنیت تاکید کردند.

دو طرف سعودی و هندی در ادامه ابراز امیدواری کردند که صلح عادلانه، فراگیر و پایداری در فلسطین و بنا بر طرح ابتکار صلح عربی و قطعنامه‌های ذیربط سازمان ملل که تضمین کننده حقوق ملت فلسطین و برپاکننده دولت آینده آنها تا مرزهای سال 1967 و به پایتختی قدس شریف است، برقرار شود.

مخالفت با تمامی اقدامات تروریستی

دو طرف تاکید کردند که تندروی و تروریسم تهدیدی برای تمامی ملت‌ها و جوامع است و با هر گونه تلاشی برای ارتباط دادن این پدیده جهانی با نژاد، دین، یا فرهنگ معینی مخالفت کردند.

شاهزاده محمد بن سلمان و ناریندرا مودی همچنین مخالفت خود را با تمامی اقدامات تروریستی ابراز داشته و بر ضرورت جلوگیری از دستیابی به تسلیحات و از جمله آن موشک‌ها و پهپادهایی که در اقدامات تروریستی علیه کشورهای دیگر به کار می‌روند، تاکید کردند.

نخست وزیر هند همچنین اقدامات تروریستی علیه تاسیسات نفتی غیرنظامی سعودی را محکوم کرد و خواستار همکاری عمیق دو کشور در مرکز مبارزه با تروریسم سازمان ملل متحد شد،

دو طرف همچنین بر تقویت همکاری‌ها در مبارزه با جنایت‌های فراملی و فرامنطقه‌ای در چارچوب همکاری امنیتی دوجانبه کنونی تاکید کردند.

دو طرف نیز ضمن اشاره به تحول اقتصادی مثبت کنونی در هر کدام از دو کشور بر اهمیت گسترش روابط تجاری و سرمایه‌گذاری با هدف پیش‌برد همکاری‌های استراتژیک تاکید کردند.

دو طرف همچنین در قبال رویکرد مثبت تجارت دوجانبه در طول سال‌های اخیر، ابراز خشنودی کردند.

همچنین مجددا بر افزایش عمق همکاری‌ تجاری و سرمایه گذاری میان دو کشور در سایه برنامه چشم‌انداز 2030 پادشاهی عربی سعودی تاکید شد.

دو طرف همچنین از مجمع‌های کار در دو کشور خواسته‌اند تا از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در هر کدام از دو کشور از جمله در زمینه ساختارهای زیربنایی، معدن‌کاری و انرژی و از جمله آن منابع انرژی تجدیدپذیر، کشاورزی، انتقال فناوری و زمینه‌های منابع انسانی ماهر در زمینه فناوری اطلاعات، الکترونیک و ارتباطات استفاده کنند.

امضای یادداشت‌های تفاهم

طی سفر ناریندرا مودی به سعودی تعدادی از یادداشت‌های تفاهم در تعدادی از زمینه‌ها شامل انرژی، هوانوردی تجاری، تنظیم تولیدات پزشکی، همکاری امنیتی و دفاعی و آغاز استفاده از کارت روپیه RUPAY برای تقویت همکاری‌ها در بخش‌های مختلف امضا شد.

در پایان این دیدار نخست وزیر هند از دولت سعودی به خاطر استقبال گرم و پذیرایی سخاوتمندانه از او و هیأت همراهش تشکر و قدردانی کرد.

ناریندرا مودی همچنین استقبال هند و حمایت بزرگ آن از ریاست سعودی بر اجلاس سران گروه 20 برای سال 2020 را اعلام کرد.

او آمادگی کشورش برای مشارکت در اجلاس آتی سران کشورهای عضو گروه 20 که در ریاض برگزار خواهد شد، مشارکت کند.

نخست وزیر هند ضمن اشاره تلاش‌های سعودی راستای برگزاری اجلاس سران گروه 20 را باارزش خواند.

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز نیز از دعوت نخست وزیر هند از او برای سفری رسمی به این کشور به منظور تکمیل رایزنی‌ها و بحث درباره مسائل همکاری‌های دوجانبه و پرونده‌های منطقه‌ای دارای اهتمام مشترک جهت خدمت به منافع دو کشور دوست و ملت‌های‌شان استقبال کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید