ادامه خشونت‌های گسترده در کربلا.. و فریادهای معترضان در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

استان کربلای عراق شامگاه دوشنبه 28 اکتبر صحنه ادامه خشونت‌های گسترده‌ای بود که بنا به منابع العربیه طی تلاش‌ها برای متفرق کردن متحصنان در این شهر 7 تن کشته شده‌اند.

این در حالی است که منابع بیمارستانی عراقی اما از کشته شدن 18 تن در ناآرامی‌های شب گذشته شهر کربلا خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌ها تظاهرکنندگان در استان کربلا نیروهای امنیتی ویژه موسوم به «نیروهای سوات وابسته به وزارت کشور» را به کاربرد خشونت‌های بیش از حد برای متفرق کردن معترضان و شلیک گلوله‌های جنگی به سوی تظاهرکنندگان متهم کردند.

معترضان عراقی در استان کربلا همچنین نیروهای امنیتی ویژه کشورشان را متهم کردند که در سحرگاه امروز سه‌شنبه مرتکب کشتار علیه معترضان در این شهر شده‌اند. ویدیوهای منتشر شده از صحنه درگیری‌های تظاهرکنندگان با ماموران امنیتی در سطح شهر کربلا نشان از زیر گرفتن تظاهرکنندگان توسط خودروهای امنیتی دارد.

ویدیوهایی دیگر نیز تظاهرکنندگان شهر کربلا را در حالی نشان می‌دهد که سعی در یافتن پناهی از تیررس گلوله‌های جنگی‌اند که به سوی آنها شلیک می‌شود.


ادامه تظاهرات در مرکز بغداد

از سویی تلویزیون عراق بامداد امروز سه‌شنبه ضمن اشاره به اوضاع امنیتی پایدار در بغداد اعلام کرد که تظاهرکنندگان همچنان به فعالیت‌های اعتراض‌آمیز خود در میدان‌ التحریر، خیابان السعدون، میدان الخلانی و خیابان ابونواس در پایتخت این کشور ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه شامگاه دوشنبه هزاران تن از معترضان عراقی با پای پیاده و همچنین راندن خودروهایشان و سر دادن شعارها، استفاده از بوق‌ها و خواندن سرودها و راهپیمایی در سطح شهر بغداد مقررات منع رفت و آمد اعلام شده از سوی دولت عراق را زیر پا گذاشتند و بنا به این گزارش هر لحظه بر تعداد معترضان در میدان التحریر شهر بغداد افزوده می‌شود.

فرمانده عملیات بغداد مقررات منع رفت و آمد از نیمه شب دوشنبه تا صبح روز سه‌شنبه را تا اطلاع ثانوی اعلام کرده بود اما تظاهرکنندگان در میدان التحریر پایتخت در اقدامی چالش‌برانگیز این مقررات اعلام شده از سوی دولت را زیر پا گذشته و معتقدند که اعلام مقررات منع رفت و آمد به نیروهای امنیتی این امکان را می‌دهد تا میدان‌ها و صحنه‌های اعتراض را از تظاهرکنندگان تخلیه کنند.

پیش‌تر روز گذشته و در چهارمین روز از اعتراضات و ناآرامی‌های گسترده ضد دولتی در عراق مقررات منع رفت و آمد در بغداد پایتخت این کشور اعلام شده بود و این در حالی است که مقتدی صدر رهبر بزرگترین فراکسیون پارلمانی و نیرومندترین حامی سابق دولت در عراق خواستار برگزاری انتخاباتی زودهنگام در این کشور شد.

شایان ذکر است که در چهارمین روز از اعتراضات ضد دولتی در عراق و در ناآرامی‌های روز گذشته این کشور بنا به گزارش منابع امنیتی و بیمارستانی به خبرگزاری رویترز در پی کاربرد بمب‌های گاز اشک‌آور توسط نیروهای امنیتی در شهر بغداد پایتخت دست‌کم 2 تن کشته و 112 تن دیگر از معترضان مجروح شدند. کمیساریای حقوق بشر عراق اما از کشته شدن 5 تن از تظاهرکنندگان خبر داده است.

از سویی وزارت دفاع عراق شامگاه دوشنبه ضمن مخالفت و محکومیت اقدامات خشونت‌بار علیه تظاهرکنندگان، اعلام کرد که «افراد منتسبی که اقدام به تعرّض به تظاهرکنندگان کرده‌ و آنها را در حی ‌البنوک شهر بغداد مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند قهرمانان ارتش را نمایندگی نمی‌کنند».

وزارت دفاع عراق همچنین از تمامی افراد منتسب به این وزارتخانه از فرماندهان و افسران گرفته تا درجه‌داران خواست تا از تظاهرکنندگان، مراکز حیاتی و دارایی‌های عمومی و خصوصی در عراق محافظت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید