لغو مقررات منع رفت و آمد.. و بررسی خواسته‌های معترضان در پارلمان عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت عراق سحرگاه دوشنبه 28 اکتبر 2019 مقررات منع رفت و آمد اعلام شده در اغلب استان‌های این کشور را لغو کرد.

مقررات منع رفت و آمد زمانی اعلام شده بود که اغلب استان‌های عراق صحنه تظاهرات گسترده مردمی و واکنش خشونت‌بار و تیراندازی نیروهای امنیتی به معترضان بود که دهها تن کشته بر جای گذاشت.

در همین راستا استاندار الدیوانیه لغو مقررات منع رفت و آمد از ساعت 6:00 صبح روز دوشنبه را اعلام کرد. در استان ذی‌قار نیز اداره پلیس مقررات منع رفت و آمد را برداشت و در استان بصره پرجمعیت‌ترین استان در جنوب عراق نیز مقررات منع رفت و آمد از صبح امروز دوشنبه لغو شد.

بررسی خواسته‌های معترضان در پارلمان

از سویی دیگر پارلمان عراق در جلسه روز دوشنبه خود مطالبات تظاهرکنندگان و تصمیم‌های هیأت وزیران برای اجرایی کردن مجموعه‌ای از اصلاحات در این کشور را بررسی می‌کند.

این در حالی است که بغداد پایتخت عراق شب گذشته صحنه تجمع هزاران تن از معترضان بود و در چالشی مقابل اقدامات خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنها، هزاران تن از مردم تا صبح امروز دوشنبه در میدان تحریر در مرکز پایتخت حضور داشتند.

شب گذشته استان کربلا نیز صحنه شورش‌هایی بود و آتش‌سوزی در دروازه دیوان به وقوع پیوسته و تیراندازی‌ هوایی و حمله‌ای به نیروهای امنیتی اتفاق افتاد.

استفاده از نیروی بیش از حد

از طرفی کمیساریایی عالی حقوق بشر عراق نیز ضمن اشاره به این‌که نیروهای امنیتی این کشور از «نیروی بیش از حد» در تعامل با تظاهرکنندگان استفاده کرده‌اند، از دولت این کشور خواست تا مطالبات تظاهرکنندگان را محقق کرده و آمارهای رسمی دولتی مستند درباره تظاهرات و نقض‌های صورت گرفته در روند تعامل با اعتراضات در استان‌های مختلف عراق را در اختیار این کمیساریا قرار دهد.

کمیساریای حقوق بشر عراق در بیانیه‌ای مفصل از نقض‌های صورت گرفته در تعامل نیروهای امنیتی عراقی با تظاهرکنندگان در مناطق مختلف این کشور گفت و افزود که نیروهای امنیتی جهت متفرق کردن معترضان از گازهای اشک‌آور، فشار آب گرم، بمب‌های صوتی و باتون استفاده کرده‌اند.

این کمیساریا همچنین به دستگیری‌های گسترده معترضان توسط دستگاههای امنیتی در استان‌های بصره، ذی‌قار و بابل اشاره کرد.

کمیساریای حقوق بشر عراق نیز اعلام کرد که وزارت بهداشت عراق، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در بغداد و تعدادی دیگر از استان‌های این کشور از ارائه آمارهای رسمی درباره تعداد مجروحان و کشته‌ شدگان تظاهراتعراق به این کمیساریا خودداری می‌کنند.

این در حالی است که 5 تن از نمایندگان پارلمان عراق در مخالفت با آنچه عملکرد «ناکارآمد» طبقه سیاسی خوانده‌اند و همچنین در پاسخ به مطالبات جنبش اعتراضی بی‌سابقه در این کشور که از اوایل ماه جاری آغاز و تاکنون بیش از 200 کشته بر جای گذاشته است، استعفا دادند.

در پی اعلام استعفای «مزاحم الحویت» نماینده پارلمان عراق در روز شنبه، یکشنبه نیز نمایندگان دیگری شامل هیفاء الامین، رائد فهمی، طه الدفاعی و حسن العاقولی از عضویت در پارلمان عراق استعفا دادند.

شایان ذکر است بنا به تاکید کمیساریای حقوق بشر عراق از روز جمعه تاکنون در تظاهرات این کشور دست‌کم 74 تن کشته و صدها تن دیگر مجروح شده‌اند.

این کمیساریا همچنین توضیح داد که اغلب تلفات و مجروحیت‌ها در درگیری‌های میان معترضان و عناصر حفاظت از مقرهای حزبی روی داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید