ویدئوی ناگوار... معترضان عراق اینگونه کشته می‌شوند: گلوله جنگی سر یک معترض را شکافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه اعتراضاتی که شهرهای مختلف عراق را فرا گرفته، هر روز شمار کشته‌ها و زخمی‌ها رو به افزایش می‌رود.

منابع خبری روز شنبه 26 اکتبر 2019 از کشته شدن 42 نفر و مجروح شدن بیش از 1800 شهروند دیگر در اعتراضات ضددولتی روزهای گذشته در بغداد و چند شهر دیگر در جنوب این کشور خبر دادند.

ویدئوهایی که از لحظه کشته شدن برخی معترضان عراقی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی، گروه‌های مسلح ناشناس و دیگر طرف‌های مخالف اعتراضات، مردم را با گلوله جنگی هدف قرار گرفته و تعداد قابل توجهی از آنها را کشته‌اند.

در یکی از این ویدئوها مردی روی زمین افتاده و یک گلوله دودزا جمجمه‌اش را شکافته و از درون سر این مرد جان‌باخته کماکان دودزایی می‌کند.

در ویدئویی دیگر دیده می‌شود که یک خودروی نیروهای امنیتی اقدام به زیر گرفتن مردم معترض می‌کند. ویدئویی نیز از لحظه اصابت گلوله جنگی به یکی از معترضان و سرازیر شدن خون او روی خیابان منتشر شده است.

از زمان آغاز اعتراضات در عراق این اولین بار است که استفاده از گلوله‌های جنگی علیه معترضان، گزارش می‎شود. در ماه جاری تا کنون نزدیک به 200 نفر از معترضان جان باخته و بیشتر آنها هدف گلوله جنگی قرار گرفته‌اند.

کمیساریای عالی حقوق بشر روز جمعه گزارش کرد که تعداد زخمی‌ها در عراق رو به افزایش است و بیشتر آنها به دلیل قرار گرفتن در معرض گاز اشک‌آور دچار خفگی شده‌اند. برخی از این زخمی‌ها خود از نیروهای امنیتی هستند.

آیت‌الله سید علی سیستانی، بالاترین مرجع شیعیان عراق، روز جمعه 25 اکتبر 2019 در خطبه‌های نماز جمعه از نیروهای امنیتی این کشور خواست خویشتندار بوده و از مردم معترض محافظت کنند.

او گفت: «اصلاح حقیقی و تغییرات مطلوب برای اداره کشور باید از راه‌های مسالمت‌آمیز محقق شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید