.
.
.

تظاهرات عراق: 23 کشته و 1779 زخمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه تظاهرات سراسری مردم عراق تعداد کشته‌شدگان به 23 نفر رسیده و شمار زخمی‌ها از سوی مسئولان امنیتی 1779 نفر گزار شد. دولت عراق در دو استان بصره و واسط قوانین ممنوعیت رفت و آمد وضع کرد.

در بصره در جنوب عراق 10 نفر از مردم معترض به ضرب گلوله افراد مسلح ناشناس زخمی شدند.

پیش از این کمیساریای عالی حقوق بشر گزارش کرده بود که در نتیجه درگیری‌های رخ‌ داده میان نیروهای امنیتی، نیروهای محافظ مقرهای انتخاباتی و مردم معترض در استان‌های بغداد، میسان، ذی‌قار و المثنی حداقل 21 نفر کشته شدند.

در این بیانیه آمده که تعداد مجروحان که شامل معترضان و نیروهای امنیتی می‌شود در استان‌های مذکور و بصره و دیوانیه به 1779 نفر می‌رسد. اغلب زخمی‌ها توسط گلوله جنگی، گازهای اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی مورد هدف قرار گرفته‌اند.

این بیانیه همچنین از آتش‌سوزی و آسیب دیدن 27 ساختمان دولتی و مقر حزبی در استان‌های بابل، دیوانیه، میسان، واسط، ذی‌قار و بصره خبر داد.

کمیساریای عالی حقوق بشر گزارش کرد که مردم معترض در استان‌های بابل، کربلا و نجف چادر زده‌اند. تعدادی از معترضان روز جمعه و هنگام تلاش برای ورود به مقر یک گروه مسلح در شهر العماره، بزرگترین شهر استان میسان در جنوب عراق، مورد هدف گلوله جنگی قرار گرفتند. معترضان در شهر العمار در 350 کیلومتری جنوب بغداد به مقر عصائب اهل حق که یکی از بارزترین گروه‌های حشد شعبی است، حمله کردند. مردم معترض در نجف نیز مقر حزب الدعوه را به آتش کشیدند.

از زمان آغاز اعتراضات در عراق این اولین بار است که استفاده از گلوله‌های جنگی علیه معترضان، گزارش می‎شود. در ماه جاری تا کنون 157 نفر از معترضان جان باخته و بیشتر آنها هدف گلوله جنگی قرار گرفته‌اند.

کمیساریای عالی حقوق بشر روز جمعه گزارش کرد که تعداد زخمی‌ها در عراق رو به افزایش است و بیشتر آنها به دلیل قرار گرفتن در معرض گاز اشک‌آور دچار خفگی شده‌اند. برخی از این زخمی‌ها خود از نیروهای امنیتی هستند.

آیت‌الله سید علی سیستانی، بالاترین مرجع شیعیان عراق، روز جمعه 25 اکتبر 2019 در پیامی که توسط نماینده‌اش در خطبه‌های نماز جمعه قرائت شد از نیروهای امنیتی این کشور خواست خویشتنداری به خرج داده از مردم معترض محافظت کنند.

او گفت: «اصلاح حقیقی و تغییرات مطلوب برای اداره کشور باید از راه‌های مسالمت‌آمیز محقق شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم