بغداد در شامگاه پنج‌شنبه به پیشواز تظاهرات روز جمعه رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معترضین عراقی در شامگاه روز پنج‌شنبه به پیشواز تظاهرات روز جمعه 25 اکتبر رفتند.

تظاهرات ضد دولتی جديد با تجمع صدها نفر در میدان التحریر پایتخت عراق با شعار «همه آنان دزد هستند» آغاز شد.

در همین حال تظاهرکنندگان در شهر الناصریه واقع در 300 کیلومتری جنوب بغداد، خواهان آغاز اعتصاب عمومی تا سقوط رژیم کنونی شدند.

در این میان، یاسین الیاسری وزیر کشور عراق به میدان التحریر بغداد رفت تا به گفته مسئولین، تظاهرکنندگان را خاطر جمع کند که نیروهای امنیتی تنها به منظور حمایت از آنها در مکان حضور دارند.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر، طی فرمانی، دستور استخدام دوباره اخراج‌شدگان از وزارت کشور، وزارت دفاع و حشدالشعبی را صادر کرد.

دور جدید تظاهرات اعتراضی علیه فساد در آغاز ماه جاری میلادی شروع شد که در پی سرکوب تظاهرات و اعمال خشونت‌آمیز، بر اساس آمار رسمی، 150 نفر کشته شدند.

پیشتر خبرنگار العربیه، شامگاه پنج‌شنبه از بغداد گزارش داد که ده‌ها تظاهرکننده عراقی به سوی میدان التحریر در مرکز پایتخت عراق در حال حرکت هستند و به طور همزمان تدابیر سخت امنیتی در بغداد به اجرا گذاشته شده است.

در همین راستا خبرگزاری رسمی عراق در کانال تلگرامی رسمی خود به نقل وزارت کشور عراق گزارش داد که به منظور حمایت از تظاهرکنندگان، تأمین حرکت شهروندان، تضمین امنیت آنان و حفاظت از نهادهای دولتی و اموال عمومی و شخصی، کشور در وضعیت هشدار قرمز قرار دارد.

بنا به نوشته این خبرگزاری، نخست‌وزیر و وزیر کشور عراق از نیروهای امنیتی خواستند تا با تظاهرکنندگان بر اساس اصول حقوق بشری برخورد کنند و یادآور شدند که پایبندی به توصیه‌ها به منظور حمایت از تظاهرات مسالمت‌آمیز امری ضروری است.

خبرگزاری عراق می‌گوید که شبکه فیس‌بوک دچار خلل تازه‌ای شده که در نتیجه آن استفاده از این رسانه به سختی صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر ویدیویی در شامگاه پنجشنبه منتشر شد که نشان می‌دهد تظاهرکنندگان عراقی علیه قاسم سلیمانی فرمانده سپاه ایران شعار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید