آیت‌الله سیستانی از نیروهای امنیتی عراق خواست از تظاهرکنندگان محافظت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آیت‌الله سید علی سیستانی، بالاترین مرجع شیعیان عراق، روز جمعه 25 اکتبر 2019 در خطبه‌های نماز جمعه از نیروهای امنیتی این کشور خواست خویشتنداری کرده از مردم معترض محافظت کنند.

در خطبه‌ای که شیخ عبدالمهدی الکربلایی، نماینده مرجعیت عالی دینی، به نمایندگی از آیت‌الله سیستانی خواند، بر ضرورت مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات در عراق تاکید شد.

او گفت: «اصلاح حقیقی و تغییرات مطلوب برای اداره کشور باید از راه‌های مسالمت‌آمیز محقق شود.»

در روزهای گذشته آمارهای مختلفی از کشته‌شدگان تظاهرات در عراق و اقدامات خشونت‌بار در این کشور منتشر شد. خبرگزاری فرانس‌پرس به نقل از یک منبع رسمی عراق از کشته شدن حداقل دو تن از معترضان در روز جمعه خبر داد. کمیساریای عالی حقوق بشر نیز از کشته شدن دو تن و زخمی‌شدن ده‌ها تن دیگر در تظاهرات بغداد خبر داد.

سیستانی تاکید کرد: «مبارزه با فساد و لغو امتیازات مسئولان عالی‌رتبه و نمایندگان باید در راس اصلاحات در عراق باشد.»

این مرجع دینی افزود: «گزارش کمیته حقیقت‌یاب درباره اتفاقات مرتبط با تظاهرات پیشین، اهداف مورد نظر را محقق نکرده و هیچ حقیقتی را آشکار نکرد.»

او در همین راستا خواستار تشکیل یک کمیته قضایی مستقل با هدف پیگیری موضوعات مرتبط با تظاهرات شد و تاکید کرد که ضروری است «سلاح تنها در دست حکومت باشد و قانون جدیدی برای انتخابات وضع شود.»

سیستانی به موضوع دخالت‌های خارجی در امور عراق اشاره کرده و خواستار مقابله جدی با این اقدامات شد.

گفتنی که تظاهرکنندگان بارها شعارهایی علیه دخالت ایران در عراق سر داده و شماری از مقرهای احزاب هوادار تهران را در شهرهای مختلف به آتش کشیدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید