بررسی تهدید ایران در نشست امنیتی و دفاعی روسای ستاد ارتش‌های عربی و غربی در ریاض

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

نشست مشترک روسای ارکان ارتش‌ کشورهای عضو شورای همکاری خلیج و تعدادی از کشورهای دوست شامل مصر، اردن، پاکستان، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، کره جنوبی، هلند، ایتالیا، آلمان، نیوزیلند و یونان روز دوشنبه 21 اکتبر 2019 با هدف تاکید بر محافظت از امنیت دریانوردی و هوانوردی، بررسی اقدامات «ستیزه جویانه» ایران و مشارکت با توانایی‌های مطلوب برای محافظت از امنیت و ثبات منطقه در ریاض برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، ارتشبد ستاد فیاض بن حامد الرویلی رئیس ستاد کل (سعودی) در ابتدا ضمن خوش‌آمدگویی به روسای ستاد نیروهای مسلح شرکت کننده در این کنفرانس، سلام‌های خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، فرمانده کل نیروهای مسلح سعودی و شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود ولی‌عهد، معاون رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی را به اطلاع شرکت کنندگان رساند.

%30 از صادرات انرژی جهان

ارتشبد ستاد فیاض بن حامد الرویلی رئیس ستاد کل سعودی توضیح داد که این کنفرانس با هدف بررسی چالش‌ها، تهدیدها، مسائل امنیتی و دفاعی برگزار می‌شود که کشورهای منطقه حاوی %30 از صادرات انرژی در جهان، و در بر گیرنده %20 از آبراه‌های تجاری جهان که معادل %4 از درصد تولید ملی جهان است، با آن مواجه هستند.

او گفت: «نشست امروز با هدف رسیدن به بهترین راه‌ها برای فراهم کردن توانایی‌های نظامی مشترک جهت تامین حفاظت برای تاسیسات حیاتی و حساس برگزار می‌شود زیرا که منطقه همچنان با بحران‌های ادامه‌داری مواجه است، از زمان به قدرت رسیدن رژیم انقلاب ایران که مبتنی بر اصل صدور انقلاب به کشورهای دیگر و خروج از عرف‌ها، توافق‌ها و معاهدات بین‌المللی استوار است و می‌کوشد تا فتنه و آشوب را با کاربرد فرقه‌گرایی مذهبی و دینی در خدمت به اهداف سیاسی خود گسترش داده و با کمک به گروه‌ها، بازوها و عناصر وابسته به خود، همچنین تشکیل (احزاب و گروه‌های شبه‌نظامی) وابسته که از آن پیروی مطلق دارند امنیت و ثبات را در تعدادی از کشورهای منطقه برهم بزند».

ارتشبد ستاد فیاض بن حامد الرویلی رئیس ستاد کل سعودی در ادامه تاکید کرد که نیروهای مسلح پادشاهی عربی سعودی با تمام عزت و افتخار با کل تهدیدهایی که منشأشان ایران و بازوهای آن است، مقابله می‌کنند.

الرویلی ابراز امیدواری کرد که این کنفرانس به موضعی در جهت تاکید بر مشارکت در حمایت از تلاش‌ها برای محافظت از این تاسیسات مهم رسیده و عدم تکرار چنان حملات مشابهی را تضمین کند. او همچنین از همگان خواست تا با به طور فعال در تقویت توانایی‌ها و امکانات مقابله با تهدیدهای ایران و بازوهای آن در منطقه مشارکت کنند.

حملات تروریستی ایران

پس از آن رؤسای ستاد نیروهای مسلح کشورهای شرکت کننده در کنفرانس راهکارهای محافظت از دریانوردی و هوانوردی در برابر حملات «تروریستی» ایران و تضمین امنیت کشتیرانی را بررسی کردند.

در همین راستا رئیس ستاد کل سعودی ضمن ابراز تشکر فراوان از رؤسای ستاد نیروهای مسلح کشورها که بنا به دعوت وزارت دفاع سعودی در این کنفرانس شرکت کرده‌اند از مشارکت فعال، حمایت‌های بزرگ و ایستادگی‌شان برای محافظت از منابع نفتی که به ادامه فراهم کردن نیازهای جهان به انرژی کمک می‌کند، قدردانی کرد.

شرکت کنندگان در این کنفرانس همچنین از نمایشگاه جانبی آن بازدید کردند که طی آن از حمله و آسیب‌هایی که تاسیسات حیاتی در سعودی در معرض آن قرار گرفته است، مطلع شدند.

در این نمایشگاه همچنین موشک‌های بالستیک و پهپادهای ایرانی که رهگیری و منهدم شده است در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت و تصاویری نیز برای معرفی ابزارهای «تروریستی» ایران که برای برهم زدن منطقه به کار می‌رود به نمایش گذاشته شد.

در پایان شرکت کنندگان در بیانیه‌ پایانی کنفرانس، بر موضع یکپارچه خود علیه حمله و تجاوز به سعودی تاکید و عزم قاطعانه خود را برای بازدارندگی در برابر چنین اقدام خصمانه‌ای که تاسیسات حیاتی در سعودی را هدف قرار داده است، ابراز داشتند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس همچنین با موضعی متحد حوادث روز 14 سپتامبر 2019 و حملات پیش از آن به ساختارهای زیربنایی اقتصاد و انرژی سعودی را محکوم کردند و این گونه حملات را چالشی مستقیم نه تنها برای اقتصاد جهانی بلکه برای جامعه جهانی عنوان کردند.

تمامی کشورهای شرکت کننده در این نشست همچنین حمایت کامل خود از تلاش‌های سعودی در مقابله با این گونه حملات را اعلام داشتند و بر حق این کشور و شرکایش مطابق با قانون بین‌المللی در دفاع از خود و بازدارندگی در برابر هر گونه حملات دیگری از این قبیل، تاکید کردند.

همه شرکت کنندگان در این کنفرانس همانند تیمی واحد تلاش خود را جهت مشخص کردن بهترین راهکارها و ابزارها برای مشارکت و حمایت از سعودی و متمرکز شدن بر ابزارها و عملیات‌های ضروری جهت دفاع و بازدارندگی در برابر تهدیدها علیه ساختارهای زیربنایی در خاک این کشور و آب‌های سرزمینی‌ آن ابراز داشتند.

در همین راستا جزئیات مفصل مشارکت از سوی کشورها در کنفرانس «بنای نیرو» که قرار است در 4 ماه نوامبر 2019 برگزار شود، بررسی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم