کشته شدن یکی از رهبران القاعده در تونس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع تونس شامگاه یکشنبه 20 اکتبر اعلام کرد که یکی از رهبران القاعده در شمال آفریقا موسوم به «القاعده در سرزمین‌های مغرب اسلامی» را در یک عملیات ضد «تروریستی» در نیمه غربی این کشور کشته و یکی دیگر را زخمی‌ کرده است.

محمد زکری سخنگوی وزارت دفاع تونس گفت: «یکی از فرماندهان تروریست‌های گروه عقبه بن نافع در عملیات مبارزه با تروریسم که توسط نیروهای نظامی و گارد ملی در منطقه کوهستانی القصرین در نزدیکی مرزهای تونس با الجزایر صورت گرفته، کشته شد».

در بیانیه ارتش تونس همچنین آمده است که یک «تروریست» دیگری نیز طی عملیات مستمر نیروهای نظامی و گارد ملی در منطقه مذکور که گروه‌های تندرو در آن فعالیت می‌کنند، مجروح شده است.

وزارت دفاع تونس اما هیچ‌گونه جزئیاتی درباره هویت این دو عضو کشته و مجروح شده گروه القاعده ارائه نداد.

گروه عقبه بن نافع شاخه‌ای محلی از گروه القاعده در سرزمین‌های مغرب اسلامی شمال آفریقا به شمار می‌رود.

منطقه کوهستانی و مرزی القصرین همواره به پایگاهی برای آغاز فعالیت‌های تروریستی گروه‌های تندرو و از جمله آنها جند الخلافه وابسته به گروه داعش تبدیل شده است.

نیروهای امنیتی تونسی همواره تلاش کرده‌اند تا عملیات‌های پاکسازی را در منطقه القصرین انجام دهند.

تونس از زمان انقلاب این کشور در سال 2011 همواره در معرض حملات گروه‌های تندرو قرار گرفته که علاوه بر غیرنظامیان و توریست‌های خارجی، منجر به کشته شدن ده‌ها تن از سربازان و افراد پلیس این کشور نیز شده است.

وزارت کشور تونس جمعه 4 اکتبر 2019 اعلام کرد، نیروهای امنیتی این کشور موفق به خنثی کردن طرح حمله‌ای «تروریستی» شدند که قرار بود روند انتخابات در این کشور را هدف قرار دهد.

انتخابات ریاست جمهوری تونس اخیرا با پیروزی قیس سعید به عنوان رئیس جمهوری و شکست سرمایه‌گذار تونسی نبیل قروی همراه شد.

وزارت کشور تونس در این رابطه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای امنیتی ویژه مبارزه با «تروریسم»، جنایت‌های سازمان یافته و اقدامات ضد تمامیت ارضی این کشور موفق شدند یکی از عوامل «تروریست» که تحت تعقیب نهادهای امنیتی تونسی است را دستگیر کنند.

وزارت کشور تونس همچنین اعلام کرد که این عامل «تروریستی» در کمینی که نیروهای امنیتی در استان المهدیه در شرق این کشور نصب کردند، دستگیر شد.

این وزارتخانه تایید کرد که فرد یاد شده در این مدت برای انجام عملیاتی «تروریستی» با استفاده از بمب قابل انفجار از راه دور طرح‌ریزی می‌کرد و مقادیری دستگاه‌های الکترونیکی تهیه شده برای این منظور از او کشف و ضبط شد.

این وزارتخانه هویت این شخص را فاش نکرد اما تاکید کرد که او با تعدادی از عوامل «تروریستی» در خارج ارتباط برقرار کرده و با گروه «داعش» بیعت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید