بحرین میزبان کنفرانس بین‌المللی مقابله با تهدیدهای ایران علیه دریانوردی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه پادشاهی بحرین دوشنبه 21 اکتبر 2019 اعلام کرد که این کشور به مدت دو روز نشست کارگروه امنیت دریانوردی و هوانوردی را میزبانی می‌کند.

وزارت امور خارجه بحرین در شبکه اجتماعی توئيتر اعلام کرد که در سایه اقدامات ایران که تهدیدی بزرگ علیه دریانوردی و هوانوردی است برگزاری نشست بین‌المللی کارگروه امنیت دریانوردی و هوانوردی، «فرصتی برای رایزنی و تبادل دیدگاه‌ها جهت رسیدن به راهکارهایی بازدارنده در برابر خطر ایران و تضمین آزادی کشتیرانی در این منطقه استراتژیک است».

شیخ خالد آل خلیفه در افتتاحیه این نشست گفت:« همه ما باید موضعی گروهی را برای اتخاذ گام‌های ضروری جهت محافظت از کشورهایمان در برابر کشورهای سرکش اتخاذ کنیم».

شرکت کنندگان در این کنفرانس بین‌المللی، برخی از کشورهای غربی و عربی عضو «عملیات ورشو» هستند که ماه فوریه گذشته در چارچوب گروهی در نشست مقابله با ایران در ورشو پایتخت لهستان گرد هم آمده بودند.

وزیر خارجه بحرین در این‌باره توضیح داد که « آغاز فعالیت کارگروه ورشو درباره امنیت دریانوردی و هوانوردی در سایه تهدیدهای خطرناک و فزاینده‌ای است که در کل منطقه و جهان را تهدید می‌کند».

شیخ خالد آل خلیفه همچنین بر ضرورت «دستیابی به راهکارهای عملی برای مقابله با تهدیدهای فزاینده و فراهم کردن امنیت برای کشورهای منطقه و برقراری ثبات اقتصادی در جهان» تاکید کرد.

تاکید واشینگتن بر امنیت دریانوردی

از سویی الیوت کانگ کاردار و دستیار امنیت بین‌المللی و منع انتشار تسلیحات هسته‌ای وزیر امور خارجه آمریکا که ریاست هیأت آمریکایی شرکت کننده در این کنفرانس را بر عهده دارد بر اهمیت هماهنگی تمامی تلاش‌های بین‌المللی برای حفظ امنیت دریانوردی و هوانوردی تاکید کرد.

کنفرانس بحرین اولین کنفرانس بین‌المللی است که در منطقه خلیج و به منظور بررسی اقدامات ستیزه‌جویانه در منطقه خلیج منعقد می‌شود.

این کنفرانس با مشارکت نمایندگانی از بیش از 60 کشور از جمله ایالات متحده آمریکا و با هدف متبلور شدن طرح مشترکی برای تعامل با تهران برگزار می‌شود.

طی دوره 5 ماهه گذشته سلسله حوادث مبهمی به وقوع پیوست که جریان دریانوردی در منطقه خلیج را هدف قرار داد که از جمله آن حملاتی به نفتکش‌های متعلق به کشورهای خلیجی و عملیات توقیف کشتی‌ها د آب‌های منطقه است.

در نیمه سپتامبر 2019 نیز تاسیسات نفتی وابسته به شرکت سعودی آرامکو هدف حملات موشکی و پهپادی قرار گرفت. مسئولیت این حملات را شورشیان حوثی در یمن به عهده گرفتند اما ایالات متحده آمریکا گفت که این حملات از خاک ایران انجام شده موضوعی که تهران آن را تکذیب کرد.

واشینگتن همچنین تهران را به حمله به کشتی‌ها متهم کرد اما تهران این اتهام آمریکا را نیز رد کرد.

در سایه این اقدامات تنش‌زا ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت 3 هزار سرباز به پادشاهی عربی سعودی اعزام کند تا این کشور را در برابر «تهدیدهای ایرانی» محافظت کنند.

پیش از این نیز ایالات متحده آمریکا ابتکار تشکیل نیروی بین‌المللی دریایی را به منظور اسکورت کشتی‌های تجاری در خلیج مطرح کرد اما آن طور که به نظر می‌رسد نتوانسته نظر بسیاری از کشورها را جلب کند و به ویژه این‌که بسیاری از کشورهای هم‌پیمان آمریکا نگران کشیده شدن خود به جنگی نامحدود در این منطقه هستند که یک سوم صادرات نفتی جهان در آن از طریق دریا جابجا می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید