اردوغان در واکنش به تهدیدهای ترامپ: هرگز در شمال سوریه آتش‌بس اعلام نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه 15 اکتبر 2019 ضمن اعلام این‌که اهداف عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه واضح است گفت که او از تحریم‌های آمریکا نگران نیست و کشورش هرگز آتش‌بس در شمال سوریه اعلام نخواهد کرد.

بنا به گزارش شبکه تلویزیونی ان تی وی اردوغان در هنگام بازگشت از باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، تاکید کرد هدف از یورش نظامی آنکارا به شمال سوریه دور کردن جنگجویان کُرد تا فاصله 32 کیلومتری در عمق خاک سوریه است.

اردوغان همچنین تاکید کرد که در گفتگوی اخیرش با دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا به او تاکید کرده که ترکیه هرگز در شمال سوریه آتش‌بس اعلام نخواهد کرد.

اردوغان همچنین افزود که گفتگوها با ایالات متحده و روسیه درباره دو شهر کوبانی و منبج در سوریه ادامه دارد. او همچنین گفت که ورود نیروهای رژیم سوریه به شهر منبج منفی نیست.

ترامپ سه‌شنبه پیش‌ از این اعلام کرده بود که معاون او مایک پنس و مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده چهارشنبه به ترکیه خواهند تا درباره اعلام آتش‌بس در شمال سوریه با مقامات ترکیه‌ای گفتگو کنند.

از سویی کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه در آنکارا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار خواهد کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا دوشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، فرمان اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه را صادر کرده که تاکنون شامل دو وزارتخانه و 3 تن از وزرای این کشور شده تا رجب طیب اردوغان رئيس جمهوری این کشور را به «پایان فوری یورش» نظامی آنکارا به نیروهای کُرد در مناطق شمال شرق سوریه مجبور کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت، این تحریم‌ها شامل وزارت‌خانه‌های دفاع، انرژی و همچنین وزرای انرژی، دفاع و وزیر کشور ترکیه است که از این پس از ورود به ایالات متحده و انجام هر گونه تعاملات مالی با دولار آمریکا منع می‌شوند، براساس این تحریم‌ها، اموال آنها در ایالات متحده در صورت وجود بلوکه خواهد شد.

ترکیه و گروه‌های هوادار آن از هفته گذشته یورش نظامی‌شان علیه نیروهای کُرد در شمال شرق سوریه را آغاز کردند.

ترکیه با یورش نظامی به شمال سوریه در نظر دارد تا 130 هزار تن را به اجبار از منطقه دور ساخته تا منطقه حائل امنی به عمق 32 کیلومتر را در شمال سوریه احداث کند تا بخش بزرگی از 3.6 میلیون پناهنده سوری موجود در خاک ترکیه را در آن مستقر کند، اقدامی که تاکنون مخالفت‌های گسترده داخلی و خارجی و موجی از هشدارها و محکومیت‌های بین‌المللی و عربی و تحریم‌های آمریکایی و غربی را در پی داشته است.

اداره خودگردان کُردهای شمال سوریه یکشنبه اعلام کرد که به توافقی با رژیم بشار اسد دست یافته تا نیروهای ارتش رژیم سوریه در امتداد مرزهای این کشور با ترکیه مستقر و مانع از ادامه حملات ترکیه به مناطق تحت کنترل کُردها شوند.

نیروهای سوریه دمکراتیک که ستون فقرات آن را یگان‌های مدافع خلق کُرد تشکیل می‌دهند پس از بیرون راندن گروه داعش از مناطق وسیعی در شمال و شمال شرق سوریه بر نزدیک به %30 از مساحت این کشور تسلط یافته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید