پنتاگون: اردوغان مسئول هر گونه بازگشت احتمالی داعش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده دوشنبه 14 اکتبر ضمن مسئول دانستن رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره هرگونه بازگشت احتمالی داعش، گفت که او هفته آینده با اعضایی از پیمان آتلانتیک شمالی ناتو دیدار خواهد کرد تا آنها را برای اتخاذ «تدابیر دیپلماتیک و اقتصادی» در واکنش به یورش نظامی ترکیه به شمال سوریه، تحت فشار قرار دهد.

به گزارش العربیه، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای ضمن «غیر ضروری و گستاخانه» توصیف کردن یورش نظامی ترکیه به شمال سوریه، هشدار داد که این عملیات نظامی ممکن است به بازگشت گروه «داعش» به منطقه بیانجامد.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیش از این به صدور فرمانی اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی علیه مقامات کنونی و سابق ترکیه تهدید کرده بود.

ترامپ در بیانیه‌ای که بر حساب کاربری‌اش در توئیتر منتشر شده گفت: «گفت‌وگوها درباره توافق تجارت با ترکیه به ارزش 100 میلیارد دلار را متوقف خواهیم کرد و تعرفه‌های واردات فولاد از ترکیه را به میزان %50درصد افزایش خواهیم داد».

ترامپ در ادامه گفته بود «آمادگی کامل دارم تا اقتصاد ترکیه را چنانچه رهبران آن به این راه خطرناک و ویرانگر ادامه دهند، نابود کنم».

ترامپ همچنین افزود که نیروهای آمریکایی عقب‌نشینی کننده از سوریه مجددا در منطقه مسقر خواهند شد و برای مراقبت از اوضاع و تضمین عدم بازگشت گروه «داعش» در منطقه خواهند ماند.

ترکیه و گروه‌های مسلح طرفدار آن از روز چهارشنبه هفته گذشته عملیات نظامی گسترده‌ای را علیه نیروهای کُرد در شمال شرق سوریه آغاز کرده‌اند.

بنا به گزارش سازمان ملل متحد ترکیه با یورش نظامی به شمال سوریه در نظر دارد تا 130 هزار تن را به اجبار از منطقه دور ساخته تا منطقه حائل امنی به عمق 32 کیلومتر را در شمال سوریه احداث کند تا بخش بزرگی از 3.6 میلیون پناهنده سوری موجود در خاک ترکیه را در آن مستقر کند، اقدامی که تاکنون مخالفت‌های گسترده داخلی و خارجی و موجی از هشدارها و محکومیت‌های بین‌المللی و عربی و تحریم‌های آمریکایی را در پی داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید