ترامپ به وزارت خزانه‌داری آمريكا اجازه وضع تحریم‌های شدید علیه ترکیه را داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید به ترکیه اطلاع داد که اگر به پیشروی در خاک سوریه و اقدام علیه کُردها در شمال سوریه ادامه دهد، با «تحریم‌های به شدت کارا» مواجه خواهد شد و ایالات متحده «اقتصاد ترکیه را از کار خواهد انداخت».

استیون منوچین، وزیر امور خزانه‌داری آمریکا، روز جمعه 11 اکتبر 2019 گفت که آمریکا در پی ادامه حمله نظامی آنکارا به نیروهای کُرد در شمال سوریه، «اگر ناچار شود» می‌تواند اقتصاد ترکیه را «فلج» کند.

منوچین در یک نشست خبری گفت: «دونالد ترامپ قصد دارد دستوری امضاء کند که ترکیه را از ادامه حمله نظامی‌اش به شمال شرق سوریه باز ‌دارد.»

او در این باره افزود: «تحریم‌های بسیار شدیدی هستند که امیدواریم ناچار به به کارگیری آنها نشویم. می‌توانیم اقتصاد ترکیه را فلج کنیم اگر ناچار شویم.»

کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز ترکیه را تهدید کردند که به دلیل حمله به سوریه مورد تحریم قرار خواهد گرفت. کشورهای اروپایی به شدت به تهدید رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه که گفته بود اگر اروپا در کنار او نایستاد مرزها را گشود و 3.6 میلیون پناهجو به اروپا می‌فرستد، به شدت واکنش نشان داد.

در سومین روز از اقدام نظامی ترکیه علیه سوریه که از سوی برخی کشورها از جمله آمریکا «اشغال نظامی» نامیده شد، با استفاده از نیروهای هوایی‌ و توپخانه‌ای‌اش مواضع نیروهای سوریه دموکراتیک در شمال شرق سوریه را به شدت بمباران کرد؛ موضوعی که نگرانی‌ها درباره وقوع یک بحران انسانی را دوچندان کرد و کشورهای اروپایی و آمریکایی را به تهدید آنکارا با تحریم‌های شدید واداشت.

اتحادیه اروپا اقدام نظامی ترکیه را به شدت محکوم کرد. ترکیه علیرغم سابقه طولانی در زمینه نقض حقوق بشر کماکان امیدوار است عضو اتحادیه اروپا شود. تهدیدهای اردوغان درباره ارسال میلیون‌ها پناهجو به اروپا، خشم کشورهای اروپایی را بر انگیخت.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپایی در صفحه توئیتر خود نوشت: «به هیچ وجه نمی‌پذیریم پناهجویان سلاحی برای باج‌گیری از ما باشند...تهدیدهای اردوغان کاملا بی معنی است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید