تناقض‌گویی منابع ایرانی درباره «حمله موشکی» به نفت‌کش سابتیتی از خاک سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از انفجار در یک نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ، رسانه‌ها و منابع رسمی این کشور درباره عامل این حادثه دچار تناقض شدند.

برخی رسانه‌های ایران در ابتدا اعلام کردند که این نفتکش از خاک پادشاهی عربی سعودی مورد حمله موشکی قرار گرفت ولی ساعاتی بعد اعلام شد که این حملات از درون خاک سعودی انجام نشده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا با اشاره به اینکه «این نفتکش در 60 مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار انفجار در بخش بدنه شده»، گزارش کرد که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی «سابیتی» در دریای سرخ اعلام کرد: «بررسی‌های انجام شده توسط شرکت ملی نفتکش ایران نشان می‌دهد که کشتی ایرانی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفتکش از شرق دریای سرخ، دو بار و به فاصله حدود نیم ساعت مورد هدف قرار گرفته و آسیب دیده است.»

ساعاتی بعد ایرنا گزارش کرد در حالی که برخی از رسانه‌ها بعد از حادثه برای نفتکش سابیتی در دریای سرخ، این حادثه را ناشی از اصابت موشک شلیک شده از کشور سعودی اعلام کرده بودند، این موضوع از سوی شرکت ملی نفتکش تکذیب شد.

منابع نفتی ایران روز جمعه 11 اکتبر 2019 از انفجار در بخش بدنه یک فروند نفتکش ایرانی متعلق به «شرکت ملی نفت‌کش» این کشور خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از منابع مطلع، یک فروند نفت کش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفت کش صبح امروز در 60 مایلی بندر جده سعودی دچار انفجار در بخش بدنه شده است.

بر اساس گزارش دریافت شده دو مخزن اصلی نفت در کشتی فوق آسیب دیده و نفت موجود در آن در حال خروج به دریای سرخ است.

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه در سخنانی ضمن اشاره به اینکه «در چند ماه گذشته برخی اقدامات تخریبی دیگر نیز علیه نفت کش‌های ایران در دریای سرخ صورت گرفته» از بررسی و اعلام جزئیات و عوامل این حادثه در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

موسوی با اشاره به دو مورد دچار حادثه شدن نفتکش‌های ایرانی در این منطقه در چند ماه گذشته، بر خلاف اعلام قبلی ایران که آن را «نقص فنی» دانسته بود، این بار امام آن را «اقدام تخریبی» قلمداد کرد.

گفتنی است که در ماه مه سال جاری کشتی ایرانی هپینس1 دچار «نقص فنی» شد و در بندر جده سعودی پهلو گرفت، در ژوئن گذشته نیز شرکت ملی نفتکش ایران اعلام کرد که نفتکش هِلم در دریای سرخ «دچار نقص فنی شده‌است».

عباس موسوی در حالی امروز جمعه از عمل تخریبی در هپینس1 در مقابل سواحل سعودی خبر داد که در یکشنبه 7 جولای گذشته از پادشاهی سعودی، عمان، و سوئیس برای بازگشت نفتکش هپینس1 قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس در آن تاریخ، وزارت امور خارجه ایران از تلاش‌های سعودی برای بازگشت کشتی ایرانی که به دلیل «مشکلات فنی» در ماه مه در بندر جده پهلو گرفته بود، قدردانی کرد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این خصوص گفته بود: «ما از کشور‌های سوئیس و عمان و همچنین جهات ذیربط در عربستان برای ارائه خدمات و تسهیلات لازم در خصوص کشتی نفتکش هپینس1، قدردانی می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید