وزیر دفاع قطر حمایت دوحه از حمله ترکیه به شمال سوریه را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خالد بن محمد العطیه وزیر دفاع قطر، علیرغم محکومیت گسترده بین‌المللی حمله ترکیه به شمال سوریه، حمایت دوحه از این حمله را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، خلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه و خالد بن حمد العطیه وزیر دفاع قطر طی تماس تلفنی درباره هجوم ترکیه به شمال شرق سوریه که تحت نام «عملیات چشمه صلح» صورت گرفته گفت‌وگو کردند.

بر اساس این گزارش «آکار در این دیدار به همتای قطری خود در خصوص عملیات چشمه صلح ترکیه در مرز خود با سوریه توضیحاتی ارائه داد.»
وزیر دفاع ترکیه این عملیات ارتش این کشور را «مطابق با قوانین بین‌المللی و بر اساس حق ذاتی دفاع مشروع مقرر در ماده 51 منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه های شورای امنیت این نهاد درباره مبارزه با تروریسم انجام می‌شود.»

این در حالی است که بسیاری از کشورهای جهان از جمله اکثر کشورهای عربی این عملیات را محکوم کردند و همچنین نگرانی‌هایی در سطح بین‌المللی و منطقه درباره احتمال احیای دوباره داعش مطرح شده است.

آکار با اشاره به اینکه «ترکیه به تمامیت ارضی سوریه احترام می‌گذارد»، تاکید کرد که «در برنامه‌ریزی این عملیات فقط پناهگاه و انبار اسلحه و مهمات و تجهیزات نظامی و خودروهای متعلق به گروه‌های تروریستی مورد هدف قرار داشته است.»، ترکیه نیروهای مسلح کرد را که نقش مهمی در مبارزه با داعش در سوریه ایفا کردند «تروریست» توصیف می‌کند.

پیش از این نیز شیخ تمیم بن حمد امیر قطر، بر خلاف اجماع عربی در محکومیت حمله ترکیه به خاک یک کشور مستقل عضو اتحادیه عرب، در تماسی تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه از نکوهش حمله نظامی ترکیه امتناع ورزید.

خبرگزاری قطر در خبری کوتاه ضمن اشاره به تماس تلفنی شیخ تمیم بن حمد امیر این کشور با رئیس جمهوری ترکیه افزود که رهبران «دو کشور برادر روابط استراتژیک دوجانبه و زمینه‌های توسعه و تقویت این روابط و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه تحولات جدید در سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.»

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، حمله ترکیه به مناطق حضور نیروهای مسلح کُرد در شمال شرقی سوریه، حمله‌ای که آنکارا آن را «سرچشمه صلح» نامیده، تا کنون منجر به آواره شدن 60 هزار غیرنظامی از خانه‌هایشان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید