امارات: تجاوز ترکیه به خاک سوریه دخالتی آشکار در امور داخلی کشورهای عربی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت امارات متحده عربی، شامگاه چهارشنبه 9 اکتبر 2019 با شدیدترین لحن «تجاوز نظامی ترکیه» به سوریه را محکوم کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام)، وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی دولت امارات متحده عربی در بیانیه‌ای گفت: «این تجاوز تحولی خطرناک و تعدی آشکار و غیر قابل قبول به حاکمیت دولتی عربی و برادر است و در منافات با اصول قانون بین‌المللی و دخالتی آشکار در امور کشورهای عربی است».

در این بیانیه تاکید شده: «موضع دولت امارات ثابت و مخالفت با هر اقدامی است که به حاکمیت و امنیت ملی عربی ضربه زده، امنیت و صلح بین‌المللی را تهدید ‌کند.»

این بیانیه همچنین نسبت به «پیامدهای این تجاوز بر وحدت سوریه و امنیت منطقه‌ای و روند سیاسی در این کشور» هشدار داد.

از سویی یک منبع مسئول در وزارت خارجه سعودی چهارشنبه 9 اکتبر 2019 اظهار داشت، پادشاهی عربی سعودی «تجاوز» ارتش ترکیه به مناطق شمال شرق سوریه را تعدی آشکار علیه وحدت، استقلال و حاکمیت سرزمینی سوریه دانسته و محکوم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری (واس) یک منبع مسئول در وزارت خارجه سعودی چهارشنبه نگرانی پادشاهی عربی سعودی درباره این تجاوز را ابراز داشته، آن را تهدیدی برای امنیت و صلح منطقه‌ای دانسته و بر ضرورت تضمین امنیت ملت برادر سوریه، و نیز ثبات، حاکمیت و یکپارچگی سرزمینی سوریه تاکید کرد.

این منبع مسئول همچنین هشدار داد که صرف نظر از بهانه‌هایی که ترکیه رواج می‌دهد، خطر تجاوز به شمال شرق سوریه می‌رود تا پیآمدهای منفی برای امنیت و ثبات منطقه داشته باشد، به ویژه اینکه تلاش‌های بین‌المللی در مبارزه با گروه تروریستی «داعش» در آن مناطق را تضعیف خواهد کرد.

در حالی که ترکیه برای ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه و بازگرداندن دو میلیون پناهجوی سوری به این منطقه و همچنین دور کردن کُردها از مرزهایش با این کشور تلاش می‌کند یورش روز چهارشنبه آنکارا به مناطق شمال شرق سوریه تاکنون محکومیت‌های گسترده بین‌المللی و عربی را به همراه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید