ترکیه آغاز عملیات نظامی در شمال سوریه را به سفیر آمریکا در آنکارا ابلاغ کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبکه سی‌ان ان تُرک اعلام کرد وزارت خارجه ترکیه چهارشنبه 9 اکتبر سفیر ایالات متحده آمریکا در آنکارا را احضار کرد تا آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه را به او ابلاغ کند.

این شبکه اعلام کرد که به فاصله کوتاهی پس از آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه، آنکارا با احضار سفیر آمریکا او را در جریان آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه قرار داده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه چهارشنبه رسما آغاز عملیات نظامی کشورش در شمال شرق سوریه را اعلام کرد.

اردوغان در حساب کاربری خود در «توئیتر» نوشت عملیاتی که آن را «چشمه صلح» نامگذاری کرده آغاز شده است.

اردوغان افزود که عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال سوریه با هدف از بین بردن «تهدیدهای تروریستی» علیه ترکیه آغاز شده است.

از سویی خبرنگار العربیه گزارش داد که یک جنگنده ترکیه‌ موضع نیروهای سوریه دمکراتیک در منطقه رأس العین در حومه شهر الحسکه را هدف قرار داد.

منابع امنیتی ترکیه‌ به خبرگزاری رویترز گفتند که عملیات نظامی ترکیه با حملات هوایی، پشتیبانی آتش توپ‌خانه‌ و خمپاره‌انداز آغاز شده است.

یکی از شاهدان عینی از شهر تل ابیض سوریه در مرز با ترکیه گفت که صدای انفجارها را شنیده و دود ناشی از آن در مناطق هم‌مرز با ترکیه را دیده است. بنا به گزارش رویترز این شاهد عینی ساکنان را در حال فرار از این شهر مرزی سوریه مشاهده کرده است.

وحشت اهالی منطقه

از سویی نیروهای سوریه دمکراتیک تاکید کردند که جنگنده‌های ترکیه با دست زدن به حملات هوایی و بمباران منطقه باعث ترس و وحشت در میان ساکنان شمال شرق سوریه شده‌اند.

مصطفی بالی سخنگوی نیروهای سوریه دمکراتیک در توئیتر نوشت که جنگنده‌های ترکیه عملیات هوایی خود را با بمباران مناطق مسکونی در شمال سوریه آغاز کردند.

ایجاد منطقه «پرواز ممنوع»

از سویی مرکز هماهنگی و عملیات نظامی نیروهای سوریه دمکراتیک از ایالات متحده آمریکا و هم‌پیمانان آن خواست تا منطقه پرواز ممنوع را برای محافظت از نیروهای سوریه دمکراتیک ایجاد کنند.

مرکز هماهنگی و عملیات نظامی نیروهای سوریه دمکراتیک اعلام کرد، علی‌رغم این‌ که حسن‌نیت خود را درباره توافق بر سر مکانیسم امنیت میان ایالات متحده آمریکا و ترکیه اظهار داشته، اما کُردها بدون حمایت تنها گذاشته شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه پیش‌تر اعلام کرده بود نیروهای هوایی ترکیه برای بمباران مواضعی در مناطق رأس العین و تل ابیض در شرق رود فرات آماده می‌شوند.

عملیات تخلیه

مرکز هماهنگی و عملیات نظامی نیروهای سوریه دمکراتیک همچنین افزود که نیروهای ترکیه، روز چهارشنبه در چارچوب تدارک برای آغاز عملیات نظامی در منطقه شرق فرات، تخلیه ساکنان روستاهای واقع در نوار مرزی با سوریه را ادامه می‌دهد.

این در حالی است که تعداد زیادی از نیروهای نظامی کمکی شامل سربازان، ادوات، تجهیزات نظامی، خودروها و تانک‌های زرهی به منطقه اعزام شده‌اند.

علاوه بر آن تعداد جدیدی از گروه‌های مسلح سوری هوادار ترکیه از حومه‌های شهر حلب برای مشارکت در عملیات نظامی تحت فرماندهی آنکارا راهی مناطق مرزی ترکیه و سوریه شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید