واکنش‌های بین‌المللی به اقدام نظامی ترکیه: فرانسه موضوع را به شورای امنیت می‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماتیوس ماتجیلا، سفیر آفریقای جنوبی در سازمان ملل که ریاست موقت شورای امنیت را بر عهده دارد، روز چهارشنبه 9 اکتبر 2019 از ترکیه خواست در عملیات نظامی خود در سوریه «حمایت از شهروندان غیرنظامی» را مد نظر قرار داده و «خویشتندار» باشد.

آقای ماتجیلا ابراز امیدواری کرد که جلسه شورای امنیت در نزدیکترین زمان ممکن برگزار شده و او از آنها که قطعنامه‌هایی درباره سوریه تهیه می‌کنند خواست چنین نشست‌هایی برگزار کنند.

اتحادیه اروپا: حمله به سوریه را متوقف کنید

جان کلود یانکر، رئیس اتحادیه اروپا، از ترکیه خواست حمله به سوریه را متوقف کند و خطاب به آنکارا گفت که اتحادیه اروپا پولی برای ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه نخواهد پرداخت.

یانکر که در پارلمان اروپا سخن می‌گفت، افزود: « از ترکیه و دیگر اطراف می‌خواهم با خویشتنداری اقدام کرده و عملیات در جریان را متوقف کنند.»

سازمان عفو بین‌الملل نیز درباره هدف قرار گرفتن شهروندان و اهداف غیرنظامی هشدار داد.

فرانسه موضوع را به شورای امنیت می‌برد

فرانسه حمله ترکیه به شمال سوریه را به شدت محکوم کرده و موضوع را به شورای امنیت ارجاع داد. امیلی دو مونشالان، وزیر امور اروپایی فرانسه، دقایقی پس از آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه گفت که فرانسه این حمله را «به شدت» محکوم کرده و خواهان برگزاری نشست شورای امنیت است.

او در حضور کمیته روابط خارجی شورای ملی فرانسه گفت: «فرانسه، آلمان و بریتانیا در حال انجام آخرین هماهنگی‌ها درباره بیانیه مشترکی هستند که به روشنی کامل آنچه در حال رخ دادن است را به شدت محکوم کرده و خواهان برگزاری نشست شورای امنیت است.»

امانوئل مکرون نگران است

پیش از آن نهاد ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور از اقدامات نظامی احتمالی ترکیه در شمال سوریه به شدت نگران است.

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه گفت که مکرون شامگاه سه‌شنبه 8 اکتبر با الهام احمد، سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک دیدار کرد تا همبستگی پاریس با نیروهای تحت رهبری کُردها در مبارزه با داعش را نشان دهد.

آلمان هم به شدت محکوم کرد

وزیر امور خارجه آلمان گفت که کشورش اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه را به شدت محکوم می‌کند و این اقدام ترکیه در سوریه «ناآرامی‌های بیشتری در منطقه ایجاد کرده و وجود داعش را تقویت می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم