عملیات نظامی ترکیه در سوریه و افزایش نگرانی‌ها از بازگشت داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ترکیه چهارشنبه 9 اکتبر 2019 و همزمان با عملیات نظامی‌اش در شمال سوریه از کشورهای اروپایی خواست تا شهروندان خود را که عضو داعش بوده و در سوریه به اسارت گرفته شده‌اند، بازپس گیرند.

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه نگرانی‌ها درباره سرنوشت هزاران تن از عوامل داعش را که هم‌اکنون در مناطق نزدیک به میدان عملیات در اسارت نیروهای کُرد سوریهستند، افزایش داده است.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه به BBC گفت که «ریشه‌های این مسأله در این است که کشورهای اصلی باگشت (اسیران) را نمی‌خواهند».

تضمین «عدم فرار»

کالین گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا «در این‌باره حق دارد»، او می‌گوید «کشورهایی مثل آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا و بلژیک نمی‌خواهند آنها (اسرای داعشی) بازگردند، در حالی‌که آنها شهروندانشان هستند و این کشورها می‌باید آنها را بازگردانده و محاکمه کنند و اقدامات قضایی را درباره آنها به مورد اجرا بگذارند».

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در ادامه گفت که ترکیه «عدم فرار» آنها را تضمین خواهد کرد.

او گفت که «با همکاری شرکایمان و ساکنان محلی منطقه مانند ارتش آزاد سوریه در این‌باره طرحی خواهیم ریخت».

ترکیه «مسئولیت را خواهد پذیرفت»

ابراهیم کالین گفت که حمله ترکیه برای ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه است تا به پناهجویان (سوری) اجازه بازگشت به کشورشان را بدهد.

کاخ سفید یکشنبه از خروج نیروهای آمریکایی از مرزهای ترکیه و سوریه خبر داده بود. این نیروها در گذشته در شمال سوریه عملا مانع حمله ترکیه به کُردها شدند.

این مقام ترکیه‌ای همچنین گفت که کشورش مسئولیت «اسرای داعش» را بر عهده خواهد گرفت، دونالد ترامپ اما از کشورهای اروپایی همچنین خواست تا برای تعامل با شهروندان اسیرشان در سوریه وارد عمل شوند.

نگرانی‌های حقیقی از داعش

این نگرانی وجود دارد که عملیات نظامی آنکارا در شمال سوریه و بالاگرفتن درگیری‌های میان کُردها و ترکیه ممکن است گروه داعش را مجددا احیا کند.

نیروهای کُرد سوری در واقع حفاظت از محل نگهداری اعضای بازداشت شده گروه داعش را بر عهده دارند. عوامل داعش طی عملیات بلندمدت ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که با حمایت و رهبری ایالات متحده آمریکا صورت گرفت به اسارت گرفته شدند.

عملیات ائتلاف بین‌المللی با هدف مبارزه با عناصر مسلح داعش، کاهش هواداران آن و تعامل با افراد خانواده‌های آنها که هم‌اکنون در اردوگاه‌های پرجمعیت آوارگان جنگی نگهداری می‌شوند، انجام شد، اما اکنون در سایه عملیات نظامی ترکیه به شمال سوریه کنترل کُردها بر اماکن نگهداری اسرای داعشی تضعیف خواهد شد.

کُردها که از عقب‌نشینی ناگهانی نیروهای آمریکایی از این منطقه خشمگین شده‌اند، پیش‌تر هشدار داده بودند که «برای رویارویی با هر حمله‌ای از سوی ترکیه می‌باید نیروهایشان را به جای دیگری غیر از محل محافظت از بازداشت‌شدگان داعشی منتقل کنند.»

البغدادی پیروانش را به حالت آماده‌باش در آورده است

در حالی که ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش پیروانش را به تلاش هرچه بیشتر برای آزادسازی اسرای بازداشت شده گروه داعش و خانواده‌هایشان که در اردوگاه‌ها به سر می‌برند فراخوانده است، تحولات کنونی در پی عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه بر نگرانی‌ها در این باره افزوده است.

نیروهای کُرد بیش از 24 تاسیسات بازداشتگاهی را که در مناطقی در شمال شرق سوریه پراکنده‌اند، اداره می‌کنند. در این بازداشتگاه‌ها بیش از 10 هزار جنگجوی داعشی که در بین آنها 2000 جنگجوی خارجی و 800 اروپایی حضور دارند، نگهداری می‌شوند.

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که ایالات متحده آمریکا آن را رهبری می‌کند گفته که این نیرو به تنهایی توانایی کنترل و ادامه بازداشت هزاران جنگجوی داعشی را ندارد و ممکن است ائتلاف تنها به ادامه بازداشت جنگجویان برجسته داعش کمک کند.

هسته‌های خفته

از سویی داعش به رغم شکست منطقه‌ای‌ایش توانسته به شورش‌های خود در عراق و سوریه ادامه داده و در این راستا عملیات انتحاری، ترورها و کمین‌هایی را انجام دهد.

بعضی از گزارش‌ها به باقی ماندن 14 تا 18 هزار تن از عوامل داعش در سوریه و عراق اشاره دارد، که از جمله آنها حدود 3000 جنگجوی خارجی هستند.

داعش 80 الی 90 فقره حمله در مناطق تحت کنترل کُردها در سوریه انجام داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم