با آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه هزاران غیرنظامی منطقه را ترک کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که جنگنده‌های ترکیه بعد از ظهر روز چهارشنبه منطقه مرزی راس العین در شمال سوریه را هدف قرار دادند.

ترکیه می‌گوید که این عملیات را علیه جنگجویان کرد که آنها را «تروریست» توصیف می‌کند آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از راس العین این منطقه زیر آتش بدون وقفه توپخانه قرار گرفته به‌طوری که هزاران غیرنظامی مجبور به ترک منطقه شدند.

در همین حال نیروهای سوریه دمکراتیک اعلام کرد که نیروهای ترکیه با دست زدن به عملیات نظامی علیه «مناطق غیرنظامی» باعث ایجاد ترس و وحشت شدند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه توپخانه ترکیه روستاهای اطراف شهر تل ابیض واقع در 100 کیلومتری غرب راس العین را هدف قرار داد.

رجب سیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه آغاز عملیات نظامی در شمال شرقی سوریه را اعلام کرد. اردوغان در صحفه رسمی خود در تویتر آغاز عملیاتی که از آن به عنوان عملیات "چشمه صلح" یاد کرد را اعلام کرد.

رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که هدف از این عملیات نابودی باصطلاح «تهدیدات تروریستی» است.

خبرنگار العربیه در این رابطه گزارش داد که یک هواپیمای ترکیه، موضعی متعلق به نیروهای سوریه دمکراتیک را در منطقه راس العین در حومه حسکه هدف قرار داد.

منابع امنیتی ترکیه به خبرگزرای رویترز گفتند که عملیات نظامی با ضربات هوایی آغاز و سپس با آتشباری توپخانه و خمپاره‌انداز ادامه خواهد یافت.

به گزارش سایت تی آر تی ترکیه فخرالدین آلتون رئیس مرکز ارتباطات ریاست جمهوری این کشور از همه جهان خواست تا «از طرحی که توسط ترکیه برای شمال شرق سوریه آماده شده»، حمایت کند.

آلتون در مقاله‌ای که برای روزنامه واشنگتن پست فرستاد، نوشت: «دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در گفتگوی تلفنی خود با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که رهبری عملیات جنگی با داعش را به ترکیه واگذار کرده است.»

آلتون می‌گوید که «تنها هدف ترکیه تامین امنیت شهروندان ترکیه و مردم محلی در مقابل تهدیدی است که از سمت شمال شرق سوریه متوجه کشور می‌باشد.»

آلتون گفت: «در صورت ایجاد منطقه امن در شرق رود فرات، پیش‌بینی می‌کنیم که 2 میلیون آواره سوری داوطلبانه به کشور خود باز خواهند گشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید