.
.
.

ریاض و مسکو پیمان همکاری کشورهای عضو و غیر عضو اوپک را امضا می‌کنند

سعودی: آماده برآورده کردن نیازهای نفتی جهان هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای وزیران سعودی روز سه‌شنبه بر آمادگی پادشاهی عربی سعودی برای تأمین نیازهای نفتی جهان تأکید کرد و وزیر اطلاع‌رسانی سعودی از امضای پیمان همکاری میان کشورهای تولیدکننده نفت عضو اوپک و کشورهای تولیدکننده نفت خارج از اوپک از جمله روسیه توسط سعودی خبر داد.

خبرگزاری رسمی سعودی (واس) گزارش داد: «شورای وزیران، اعلام آمادگی پادشاهی سعودی طی مشارکت در هفته انرژی روسیه در مسکو جهت برآورده کردن نیازهای نفتی جهان را یادآور شد.»

ترکی بن عبدالله الشبانه وزیر اطلاع‌رسانی سعودی در پایان نشست شورای وزرا اظهار داشت: «شورای وزرا نسبت به محکومیت حملات خرابکارانه به تأسیسات نفتی در خریص و بقیق وابسته به آرامکو و توصیف آن به عنوان تهدیدی جدی برای امنیت منطقه، امنیت بین‌المللی و تأمین انرژی توسط کشورهای شرکت‌کننده (در هفته انرژی روسیه) و پشتیبانی آنها از کلیه اقدامات انجام شده توسط پادشاهی برای تقویت امنیت، ثبات و مقابله با هرگونه تجاوز، ابراز خرسندی کرد.»

در این زمینه، پادشاهی سعودی «منشور همکاری بین کشورهای تولیدکننده نفت» را با روسیه امضا خواهد کرد، بر اساس این میثاق سازمان کشورهای صادرکننده نفت «اوپک» با تولیدکنندگان غیر عضو اوپک از جمله روسیه همکاری خواهند کرد.
حمله به تأسیسات نفتی سعودی در روز شنبه 14 سپتامبر باعث شد تا بیش از نیمی از تولید کشور که بیش از 5 درصد از منابع جهانی را تشکیل می‌داد متوقف شود.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی سعودی، پنجشنبه گذشته گفت که این کشور پس از حمله ماه گذشته به تأسیسات نفتی خود، تولید نفت را به طور کامل باز یافت و اکنون تمرکز خود را برای درج غول انرژی سعودی آرامکو در بورس است.

وزیر نفت سعودی طی حضور در کنفرانس انرژی در مسکو که در 4 اکتوبر برگزار شد گفت که ظرفیت تولید نفت پادشاهی سعودی در حال حاضر بالغ بر 11.3 میلیون بشکه در روز است.

یادآوری می‌شود که حملات به تاسیسات نفتی سعودی هیچ تاثیری بر تأمین برق و آب یا سوخت در بازار محلی نداشته است.