ترامپ دوباره ترکیه را تهدید کرد: هرگز کردها را به حال خود رها نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دوناد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا روز سه‌شنبه اظهار داشت كه هرگز كردها را در سوریه به حال خود رها نکرده است.

ترامپ در حساب توییتری خود نوشت: «ما ممکن است سوریه را ترک کنیم، اما به هیچ‌وجه من الوجوه کردها را به حال خود رها نخواهیم کرد، آنها انسان‌های برجسته و رزمندگان فوق‌العاده‌ای هستند.»

ترامپ بار دیگر ترکیه را تهدیدی کرد و گفت: «هرگونه جنگ غیرضروری توسط ترکیه، می‌تواند برای اقتصاد و ارز بسیار شکننده آنها ویرانگر باشد. ما کردها را از نظر مالی و تسلیحاتی کمک می‌کنیم.»

در پی پیام‌های متناقض واشینگتن درباره آمریکا با حمله به کردهای سوریه، وزارت دفاع ترکیه، روز سه‌شنبه تکمیل آماده‌سازی برای دست زدن به عملیاتی نظامی در شمال سوریه را اعلام کرد.

آنچه به این گمانه‌زنی‌ها دامن زد فرمان ترامپ مبنی بر خارج شدن سربازان آمریکایی از منطقه مرزی میان سوریه و ترکیه در پی مکالمه تلفنی او با رجب طیب اردوغان بود.

مخالفان این اقدام ترامپ، آن را به مثابه «به خود رها کردن نیروهای کرد» به عنوان متحد اصلی واشنگتن در نبرد با داعش ارزیابی کردند.

رجب طیب اردوغان بارها تهدید کرد که به دلیل ارتباط چریک‌های کرد سوریه با جدایی‌طلبان کرد در ترکیه، به آنها حمله خواهد کرد.

اما ترامپ روز دوشنبه، تحت فشار محكومیت‌های بین‌المللی و انتقادهایی از او در اردوگاه جمهوری‌خواهان، مواضع خود را تعدیل كرد و در توئیتی تهدید كرد كه اگر آنكارا دست به اقدامی غیرمناسب بزند، اقتصاد ترکیه را از بین خواهد برد.

آنکارا خواستار ایجاد «منطقه امن» در مرز خود با شمال سوریه است تا خاک ترکیه را از مناطق تحت کنترل جنگ‌جویان کُرد در سوریه جدا کرده، زمینه بازگشت 2 میلیون پناهنده سوری از ترکیه به این منطقه فراه آید.

آنکارا در گذشته با کمک نیروهایی که جزو مخالفان سوری به‌شمار می‌آیند، دو عملیات در سوریه انجام داد، نخستین بار در سال 2016 علیه داعش و دومین بار در سال 2018 علیه یگان‌های مدافع خلق کُرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید