تظاهرات عراق.. مقتدی صدر خواستار انتخابات زود هنگام و استعفای دولت عبدالمهدی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر روحانی شیعه و رهبر گروه موسوم به جریان صدری در عراق شامگاه جمعه 4 اکتبر در واکنش به ادامه تظاهرات و ناآرامی‌های این کشور خواستاری استعفای دولت عادل عبدالمهدی و اجرای انتخابات زود هنگام شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مقتدی صدر جمعه با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که استعفای دولت به «جلوگیری از ادامه خونریزی‌ها در عراق» کمک خواهد کرد.

تعلیق عضویت فراکسیون «سائرون»

این روحانی شیعه جمعه پیش از این در پی تظاهرات خونین در بغداد و سایر شهرهای جنوب عراق خواستار تعلیق عضویت نمایندگان وابسته به فراکسیون «سائرون» در پارلمان این کشور شد.

از طرفی فراکسیون «سائرون» هم عضویت نمایندگان خود در پارلمان عراق را تا پاسخ‌گویی دولت به مطالبات تظاهرکنندگان به حالت تعلیق درآورد.

این فراکسیون در بیانیه‌ای توضیح داد که تعلیق عضویت نمایندگانش در پارلمان به عملکرد عادل عبدالمهدی نخست وزیر در رسیدگی به خواسته‌های تظاهرکنندگان بستگی دارد.

این فراکسیون ضمن اعلام حمایت خود از مطالبات «مشروع» تظاهرکنندگان از اعتراض کنندگان خواست تا مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات و محصور ماندن آن در مطالبه خدمات را حفظ کنند.

فراکسیون سائرون همچنین از عادل عبدالمهدی خواست تا برنامه دولتی قابل اجرا‌ئی ارائه دهد.

این فراکسیون همچنین نسبت به تلاش برخی «افراد نفوذی» برای تغییر جهت تظاهرات هشدار داد.

از سویی عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز جمعه بر تعهد دولتش برای تشکیل کمیته مبارزه با فساد و نیز پایبندی آن به تحقق بالاترین سطوح شفافیت تاکید کرد.

عبدالمهدی همچنین از دو دستگاه قانونگذاری و قضایی کشورش خواست تا اصلاحات را به مورد اجرا گذاشته و در این راستا از فراکسیون‌های سیاسی بزرگ خواست تا شرایط را برای انجام اصلاحات در این کشور فراهم کنند.

عبدالمهدی همچنین تاکید کرد که مرجعیت‌های دینی بار دیگر ثابت کردند که سوپاپ اطمینان عراق هستند.

شایان ذکر است عراق از روز سه‌شنبه گذشته شاهد تظاهرات گسترده و موج خشم مردمی علیه فساد، بیکاری و سهم‌خواهی‌های سیاسی احزاب، بوده است.

نیروهای امنیتی در بغداد پایتخت و مناطق مختلفی از این کشور برای متفرق ساختن تظاهرکنندگان از موج خشونت، آتش گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور استفاده کردند.

طبق گزارش‌های کمیساریای حقوق بشر عراق آمار کشته شدگان با آغاز مجدد درگیری‌ها به 60 تن افزایش یافته و تاکنون بیش از 1600 تن مجروح شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید