نخست وزیر عراق: ما امروز در برابر گزینه دولت یا بی‌دولتی قرار داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، جمعه 4 اکتبر 2019 گفت عراق در برابر گزینه دولت یا بی‌دولتی قرار گرفته‌ است.

به گزارش خبرگزاری‌ها عادل عبدالمهدی طی سخنانی در واکنش به تظاهرات و ناآرامی‌های گسترده روزهای اخیر، خطاب به مردم کشورش گفت «تجربه‌های زیادی را پشت سر گذاشته‌ تا به روند دمکراتیک رسیده‌ایم... ما می خواهیم با اخلاص خدمت و کار کنیم».

عبدالمهدی از تظاهرکنندگان خواست تا از «مبلغان ناامیدی و پس‌رفت» پیروی نکنند. او در عین حال گفت که بعضی از شعارهای سر داده شده طی اعتراضات نشان از تلاش‌هایی برای سوار شدن بر موج تظاهرات و منحرف کردن آن است.نخست وزیر عراق در ادامه گفت که افزایش تنش‌ها در تظاهرات به گستردگی خسارت‌ها و افزایش آمار تلفات می‌انجامد.

دولت وعده‌های پوچ نخواهد داد

عبدالمهدی در این سخنرانی همچنین متعهد شد تا دولت او وعده‌های پوچ یا راه‌حل‌های جزئی و موقت ارائه ندهد.

او همچنین بر ضرورت بازگشت به زندگی طبیعی در استان‌های مختلف عراق و احترام به سلطه قانون تاکید کرده گفت که ناگزیر از بکار بردن گزینه‌های امنیتی از جمله مقررات منع رفت و آمد است که همانند داروی تلخی است.

تعدیل وزرای کابینه به دور از سهم‌خواهی

عبدالمهدی از مجلس نمایندگان کشورش خواست تا بدون سهم‌خواهی‌های سیاسی تعدیل‌هایی را در ترکیب وزرای کابینه انجام دهند.

نخست وزیر عراق گفت که تمامی بازداشت‌ شدگانی که مرتکب عمل جنایی نشده‌اند آزاد شدند. او همچنین از این‌که تعدادی به گفته‌ او موفق به منحرف کردن تظاهرات از روند مسالمت‌آمیز آن شده‌اند، ابراز تاسف کرد.

او خطاب به تظاهرکنندگان گفت: «مطالبات شما برای انجام اصلاحات و مبارزه با فساد را دریافت کردیم.. ما را بابت هر چیزی که قادر به انجامش باشیم فورا مورد سئوال قرار دهید، راه‌حل‌های جادویی هم در دست نیست».

عبدالمهدی در ادامه گفت: «بیکاری را ما به وجود نیاورد‌ه‌ایم و ساختارهای زیربنایی ویران شده را به ارث برده‌ایم».

توزیع اراضی میان طبقات فقیر

نخست وزیر عراق گفت که در دولت او اولویت‌ به توزیع اراضی میان طبقه‌های مردمی نیازمند داده شده است.

عبدالمهدی در بخش دیگری از سخنرانی خود تاکید کرد «هر کس گمان کند که از محاسبه به دور است اشتباه می‌کند و همه ما متعهد به اجرای قانون هستیم».

او همچنین از جوانانی در میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی که برای مسالمت‌آمیز باقی ماندن تظاهرات تلاش کردند، تشکر کرد.

آغاز مجدد درگیری‌ها

پیش از این خبرنگار العربیه از آغاز مجدد درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در کوی العامل در جنوب غرب بغداد خبر داده و توضیح داد که تظاهرکنندگان اقدام به آتش‌زدن پست‌های ایست‌ بازرسی متعلق به نیروهای امنیتی کردند.

درگیری‌ها در کوی العامل در جنوب بغداد در حالی ادامه دارد که دیگر مناطق پایتخت از جمله میدان التحریر، میدان‌های الطیران، عدن و منطقه بتاویین نیز صحنه درگیری‌های میان تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی عراق بود.

این در حالی است که استاندار واسط آزادی همه تظاهرکنندگان بازداشت‌شدگان را اعلام کرد و کمیته بحران عراق نیز از افزایش تعداد کشته‌شدگان این تظاهرات‌ به 31 تن خبر داده است.

بنا بر گزارش‌ها خدمات اینترنت نیز به طور محدود در برخی مناطق از شهرهای عراق برقرار شده است .

برخی از فعالان از ادامه تجمع تظاهرکنندگان در برخی مناطق و همزمان با ادامه تیراندازی عناصری که گفته می‌شود وابسته به گروه‌های شبه‌نظامی حشد الشعبی هستند، خبر دادند.

علاوه بر این منابع بیمارستانی اعلام کردند که با توجه به تعداد بسیار زیاد زخمی‌شدگان و تمام شدن ذخیره خون و دارو در بیمارستان‌های مناطق درگیری، مراکز پزشکی در این مناطق همچنان نیاز به خون و دارو دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید