سفیر افغانستان در ریاض: امیدوارم توافق صلح افغانستان در مکه امضاء شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش خانم هدی الصالح گزارشگر العربیه.نت، سید جلال کریم، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ریاض، پادشاهی عربی سعودی را قلب جهان اسلام خواند و گفت که رئیس‌جمهوری افغانستان امیدوار است که امضای توافق صلح نهایی میان دولت کابل و طالبان در مکه مکرمه امضاء شود.

سید جلال کریم در گفت‌وگو با العربیه.نت گفت که مذاکراتی که در دوحه بین طالبان و آمریکا در جریان است، هیچ ارتباطی به دولت افغانستان ندارد و این آمریکاست که باید تصمیم بگیرد، کجا و در چه زمانی با طالبان دیدار و گفت و گو کند. دولت افغانستان به شکل کاملا روشنی خواستار مذاکره با طالبان است و این دیدارها باید در پایتخت‌های مختلف اسلامی مانند ریاض و ابوظبی برگزار شوند ولی اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان می‌خواهد که توافق نهایی در مکه مکرمه امضاء شود.

سفیر کابل در ریاض در ادامه گفت: «سعودی قلب جهان اسلام است و افغانستان نیز کشوری اسلامی است که دولت و ملت آن به رهبری و ملت سعودی احترام گذاشته و نقش پررنگ آنها در حمایت از افغانستان را می‌ستایند. آخرین این اقدامات در نشست بین‌المللی علمای اسلام در باره صلح و ثبات در افغانستان بود. در بیانیه پایانی این نشست که در مکه برگزار شد، از روند صلح در افغانستان حمایت شد و پیش از آن نیز خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز نیز خواستار پایان جنگ در افغانستان شده و به آتش‌بس دعوت کرد.»

او درباره اظهارات مقامات ایرانی و طالبان درباره افتتاح دفاتر سیاسی در برخی شهرهای ایران مانند تهران و مشهد و دیدار طالبان با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و قاسم سلیمان، فرمانده سپاه قدس، گفت: «از کشورهای همسایه که با طالبان ارتباط دارند، می‌خواهیم این روابط را در راستای امنیت، ثبات و صلح در افغانستان به کار گیرند. هیات‌هایی از طالبان به کشورهای اسلامی و همسایگان افغانستان سفر کرده‌اند و امیدواریم این کشورها حاکمیت ملی افغانستان را محترم شمرده و براساس اصول حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی افغانستان رفتار کرده و تلاش‌ها برای برقراری صلح و امنیت در افغانستان را حمایت کنند، زیرا که عدم ثبات افغانستان بر امنیت و ثبات منطقه نیز اثر می‌گذارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید