ایران دوباره به شهروندانش درباره سفر به عراق هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی فراگیرتر شدن اعتراضات مردمی در عراق و افزایش قابل توجه شمار معترضان کشته شده، ایران روز جمعه 4 اکتبر 2019 دوباره از شهروندان این کشور خواست تا سفر خود به عراق را به تعویق بیاندازند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سامانه ثبت نام اربعین در سازمان حج (سماح) با ارسال پیامکی به شهروندان از آنها خواست با توجه به آنچه «اغتشاشات اخیر در بعضی شهرهای عراق» نامید تا برای حرکت به سوی مرزها عجله نکنند.

در پیامک ارسال شده سامانه سماح برای شهروندان آمده: «با توجه به عدم استقرار موکب‌ها و ایستگاه‌های خدماتی در مسیرهای راهپیمایی زائران اربعین حسینی و نیز اغتشاشات اخیر در بعضی شهرهای عراق، توصیه می‌شود نسبت به حرکت به سمت مرزها تعجیل نکنید.»

روز پنج‌شنبه 3 اکتبر 2019 نیز پس از سه روز سکوت در قبال تظاهرات فراگیر در شهرهای مختلف عراق به ویژه در بغداد وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن توصیف اعتراضات گسترده عراقی‌ها به عنوان «ناآرامی‌ها پراکنده» از مراجع دینی و احزاب در عراق خواست تا «اجازه تداوم برخی تحرکات را که به ضرر ملت عراق بوده و باعث سوء استفاده بیگانگان خواهد شد» ندهندو از ایرانیان خواست برای مراسم اربعین به عراق نروند.

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای با اظهار تاسف از بروز آنچه «برخی ناآرامی‌های پراکنده در عراق» نامید اعلام داشت: «اطمینان داریم دولت و ملت عراق برای آرام کردن فضای ملتهب کنونی وارد عمل شده و اجازه تداوم برخی تحرکات را که باعث سوء‌استفاده بیگانگان خواهد شد را نمی‌دهد.»

در این تظاهرات که از روز سه‌شنبه اول اکتبر آغاز شد تا کنون ده‌ها تن از مردم معترض به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

اعتراض به حضور چشمگیر ایران در عرصه‌های مختلف در عراق، یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد اعتراض مردم این کشور بود. آنها با سر دادن شعارهای مختلف خواستار خروج ایران از عراق و عدم مداخله در امور داخلی این کشور شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید